Gediz Üniversitesi’nden önemli buluş

Gediz Üniversi`ndeki Türk bilim insanları nanoteknoloji yöntemiyle esnek güneş panelleri üretti. Ekip, İsviçrelilerle birlikte ortak çalışma yürütecek.

İzmir Gediz Üniversitesi’nde tarihe geçecek bir buluşa imza atıldı. Üniversitede görev yapan Yrd. Doç. Dr. Yavuz Bayam ve araştırma ekibi, TÜBİTAK’ın desteğiyle ses dalgaları kullanılarak nanoteknoloji yöntemiyle esnek güneş panelleri üretti. Kağıt kadar hafif, uzun ömürlü ve düşük maliyetli yarı şeffaf paneller, çevreci bir enerji kaynağı olarak güneşten elektrik üretimini artıracak. Buluş sonrası ekibe İsviçre’den teklif de geldiği belirtildi.

Buluşla ilgili bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Bayam, buluşun, şu an kullanılan panellere göre birçok üstün özelliği bulunduğunu ve üretim yöntemiyle dünyada bir ilk olduğunu anlattı.  Bayram; panelin, esneyip bükülebilmesi sayesinde her yere uygulanabileceğini, bina cephelerine kaplanarak evlerin elektrik üretmesini sağlayacağını dile getirdi.

Bayam “Şu an kullanılan silikon paneller ağırlığı nedeniyle her yere uygulanamıyor. Bizim ürettiğimiz paneller ise esnekliği ve kağıt kadar hafif ağırlığıyla bu soruna kalıcı çözüm getiriyor, istenen her yüzeye kolayca monte edilebilecek. Aynı zamanda düşük maliyetli olacak. Taşıdığı bu avantajlarla güneşten daha çok elektrik üretilmesini ve yenilebilir enerji sektörüne ciddi katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi. 

“ABD’ye davet edildik, İsviçre’den teklif aldık”

Yrd. Doç. Dr. Yavuz Bayam, Gediz Üniversitesi Nanoteknoloji Laboratuvarı’nda 1 yılı aşkın süren çalışmaların sonucu esnek güneş panellerinin bilim dünyasında yankı uyandırdığına da dikkat çekti, şunları söyledi:  “Bu alanda dünya çapında bilimsel organizasyonlar düzenleyen SPIE (Society of Photo-Optical Insrumentation Engineers) tarafından ABD’ye davet edildik. Dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 5 bin araştırmacının katıldığı konferansta projemizi tanıtıp bilimsel sonuçlarını paylaştık, büyük ilgi uyandırdık. İsviçre’nin teknik üniversitelerinden EPFL de bu konferansın ardından işbirliği teklifinde bulundu. Patent başvurusu yaptığımız buluşumuzu İsviçreliler’le birlikte daha da geliştirip kullanıma hazır hale getirmeyi planlıyoruz.”


 

Eklenme Tarihi: 10:32 22-11-2015