Sakarya Üniversitesi’ne “Avrupa Mükemmellik Ödülü”

Sakarya Üniversitesi, 2015 EFQM Avrupa Mükemmellik Ödülü’ne layık görüldü. Üniversite, Türkiye’de bu ödülü alan ilk ve tek üniversite oldu.

Sakarya Üniversitesi, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) tarafından Avrupa`daki kuruluşların sürdürülebilir mükemmelliğini sağlayabilmek adına verdiği “2015 EFQM Avrupa Mükemmellik Ödülü”nü alan Türkiye’deki tek üniversite oldu.

Sakarya Üniversitesi, EFQM’un 9 ana ve 32 alt kriter ile yaptığı değerlendirmeler sonucunda “Liderlik” ve “Kurumsal Mükemmellik” başlıklarında ödüle layık görüldü.

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Autoworld Müzesi’nde gerçekleştirilen törende üniversite adına ödülü alan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, burada yaptığı konuşmada EFQM’in dünyanın en saygın kuruluşlarından biri olduğunu belirterek, “Kurumların organizasyonlarını gözetleyen ve denetleyen bir kuruluş olan EFQM, 25 yıldır bu ödülü veriyor. Bu çerçevede üniversitemizi geçen yıl 7 farklı ülkeden bir uzman ekip ziyaret etti. Bir ay süren değerlendirme sonucunda Avrupa’da ilk kez ödüle başvurmamıza karşın finalist olduk” dedi. Türkiye’deki kamu kuruluşlarının ve üniversitelerin bu ödülü almasının çok önemli olduğunu vurgulayan Elmas, “Bu bizim için mutluluk verici bir şey. Çünkü bu daha çok şirketlerin alabildiği bir ödül. Bu yüzden üniversitemizin başarısı bundan sonraki ödülleri de ardından getirecektir” ifadelerini kullandı.                                                                                  

EFQM’in 9 ana ve 32 alt kriter ile yaptığı değerlendirmeleri sonucunda ‘Liderlik’ ve ’Kurumsal Mükemmellik’ başlıklarında ödül aldıklarını aktaran Elmas, iki yıl sonra en üst ödülü de almayı hedeflediklerini söyledi. Çalışmalarıyla Türkiye’deki kamu kuruluşları ve üniversitelere model olmak istediklerini ifade eden Prof. Dr. Elmas, bunun Türkiye’de yayılmasının, kurumların daha iyi yönetilmesini ve gelecek hedeflerine daha kolay ulaşmalarını sağlayacağını da sözlerine ekledi.

EFQM hakkında

EFQM, Avrupa`daki kuruluşların sürdürülebilir mükemmelliğini sağlayabilmek için itici güç olmayı amaçlıyor. Kurum, Mükemmelik Modeli’ni ise sektör, büyüklük, yapı veya olgunluk düzeyinden bağımsız olarak her kuruluşun başarılı olabilmesi için gerekli kriterleri sağlayan bir referans sistemi olarak değerlendiriyor.

Deming (Japonya) ve Malcolm Baldrige (Amerika) ile birlikte iş dünyasında “Mükemmellik” alanında verilen en saygın üç ödülden biri olan EFQM Mükemmellik Ödülü’ne sahip olanlar arasında Bosch, BMW, Volkswagen, Xerox, Ricoh, Grundfos, Philips, EDF gibi dünya lideri kuruluşlar bulunuyor.


 

Eklenme Tarihi: 14:31 24-10-2015