İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİMDE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF), yeni akademik yılda öğrencilere her gün 18.00-23.00 saatleri arasında internetten canlı ders izletecek.

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) Dekanı Prof. Dr. Alper Cihan, eğitimde yeniden yapılanma ile modernleşmenin yanı sıra dijitalleşen, Y ve Z kuşağındaki gençlere hitap edecek eğitim teknolojisine geçmek adına proje oluşturulduğunu söyledi. Prof. Dr. Cihan, AUZEF’in ilk yıl 5 eğitim programı ve 500 öğrenciyle yola çıktığını hatırlatarak, yeni akademik yılda 100 bin öğrenciyi hedeflediklerini bildirdi.

`Eğitim kalitesi aynı`

İstanbul Üniversitesi’nde öğrencilere verilen örgün eğitimin kalitesiyle aynı hizmeti sağladıklarını belirten Prof. Dr. Cihan, açık öğretim ile uzaktan eğitimin harç ücretlerinin farklı olduğunu söyledi. Uzaktan eğitim programlarında her gün akşam 18.00-23.00 saatleri arasında internetten canlı ders verildiğini hatırlatan Prof. Dr. Cihan, "Programlardaki ücretler Bakanlar Kurulu kararı ile belirleniyor. İki tür ücret var. Bir öğrenim gideri bir de materyal ücreti. Öğrenim gideri önceden öğrenci harcı olarak bilinen yöntem. Fakültelerin diğer programlarıyla aynı. Yani iletişim fakültesi halkla ilişkiler bölümünde yüz yüze eğitime giren öğrenci ne kadar harç ücreti veriyorsa burada da aynısını veriyor" dedi. Fakültenin programları ve kayıtlarla ilgili bilgiler İstanbul Üniversitesi sitesinde yer alıyor. 

`Öğrenci kitap yerine, okulu yanında taşıyor`

Prof. Dr. Cihan, öğrencilerin fakültedeki canlı derslere ve videolara çok yoğun ilgi gösterdiğini belirtti. Öğrencilerin örgün eğitim programından farklı olarak, istediği zaman dersleri tekrar tekrar izleyebildiğine dikkati çeken Cihan, "Öğrencinin internete bağlı tableti veya akıllı cep telefonu varsa başka hiçbir şeye ihtiyacı yok. Öğrenciler, yanında kitap taşımıyor. Bunun yerine okulu yanında taşıyor" ifadelerini kullandı.


 

Eklenme Tarihi: 10:51 22-07-2015