Trakya Üniversitesi Kariyer Zirvesi

 

Öğrencilerin bilimsel, sosyal ve akademik gelişmelerine katkıda sağlamak, ulusal tıp öğrenci kongresi düzenlemek ve ulusal ve uluslararası çapta yapılan kongrelerde üniversitenin temsil edilmesini amacıyla yapılan Trakya Üniversitesi Kariyer Zirvesi yapıldı.

Devlet Konservatuvarı Yaylı Dörtlüsü (Trakya Quartet) katılımcılara mini bir konser açılışıyla başlayan Kariyer Zirvesinde, Trakya Üniversitesi Bilimsel Araştırma Topluluğu Başkanı Attila Ülkücü şöyle konuştu; “İnsanlar başkalarının yaptıklarıyla değil, kendi ortaya koyduklarıyla var olurlar. ‘Şans, yalnızca hazır olan zihinlere güler.’ der Louis Pasteur. Bizler de bu manada şansın yüzümüze gülmesi için hazırlık yapmamız gerekiyor. Alanında en iyi konuklarımızın yapacağı konuşmalarla bilgilenecek, eğitimler ile öğrenecek ve yeni ufuklar açacağız.

Birbirinden kıymetli eğitimler ve eşsiz sunumları ile zirveye değer katan ve fark yaratan katılımcılar, gençlerle buluşarak kariyer yolculuğunda önemli ilke ve prensipler ile kariyer ve yönetime dair yol gösterici bilgiler paylaştılar. Zirveye atılan ilk adımda konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cem Uzun, “Dört Yönder, Dört Söz, Dört İlke” adını verdiği kariyer yolculuğunda her daim “Cesur ol! Dayanıklı Ol! Sorgulayıcı Ol! Dürüst Ol!” ilkeleriyle hareket etmenin başarıya giden yolda önemli olduğunu belirterek öğrencilere ve gençlere paylaşımcı olmaları ile “Büyük balık tutmak için büyük yem kullan.” düsturunu hayat felsefesi olarak belirlemelerini tavsiye etti.

Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik, 1941 yapımı Yurttaş Kane filminden hareketle gönderme ve atıflarda bulunarak bir kariyer yolculuğu gerçekleştirdi.

Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serap Ünsar, kadının iş hayatındaki yeri ve değerinden söz ederek “İş hayatında Cam Tavan Terimi (Glass Ceilling)”in neyi ifade ettiğini belirtti. Prof. Dr. Serap Ünsar, katılımcılara ön yargıları, sınırları, duvarları ve engelleri aşarak hayata geniş bir perspektiften bakmanın faydalı olacağını ifade etti.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Gülnur Öztürk, kariyerinin başındaki bireylerin ihtiyaçlarını belirleyerek gerekli hazırlıkları yapmaları gerektiğini belirttiği gibi “Hayatın sizi yönlendirmesine de izin verin.” dedi.

Cenevre Üniversite Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çıkırıkçıoğlu, Edirne’den Cenevre’ye uzanan kariyer yolculuğunu anlatarak farklı olmayı hayat felsefesi olarak belirlemeyi tavsiye etti ve katılımcılara “Yol ayrımına geldiğinizde bekleyin ve kalbinizin sesini dinleyin.” ifadesini kullandı.


 

Eklenme Tarihi: 01:40 08-06-2018
üniversite kariyer eğitim