Boğaziçi’nden Osmanlı Türkçesi Eğitimi

 

Boğaziçi Üniversitesi, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi Osmanlı Türkçesi başlıklı eğitim programı düzenliyor. 19 Ekim Perşembe günü başlayacak ve 8 hafta sürecek olan programın öğretim kadrosunu Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri oluşturuyor.

Boğaziçi Üniversitesi, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi Osmanlı Türkçesi programı kapsamında kültür ve edebiyatımızın 14-20. yüzyıllar arasındaki döneminde kullanılan Osmanlı Türkçesi eğitimi ele alınacak. İlk kurda katılımcıların Osmanlı Türkçesi’nde kullanılan alfabe, işaret ve rakamları öğrenme, Türkçe’de yer alan Arapça ve Farsça kelimeleri ayırt edebilme, günümüz Türkçesine yakın dönemlere ait matbu metinleri okuyabilme düzeyine getirilebilmesi amaçlanıyor.

Kütüphaneler ve arşivlerimizde yer alan eserleri ve belgeleri okumak ve anlamak isteyenler, Türk Dili ve Edebiyatı, sanatı, tarihi, folkloru, hukuku vb. alanlarda çalışma yapacaklar için önem taşıyan Osmanlı Türkçesi eğitim programı Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşecek olup, alana ilgi duyan herkesin katılımına açık olacaktır.

 

Program hakkında: http://nazimhikmetmerkezi.com/osmanli-turkcesi-egitim-programi-19-ekimde-basliyor/


 

Eklenme Tarihi: 10:03 18-10-2017
Boğaziçi üniversitesi eğitim öğrenci