Nükleer Teknoloji Uzmanlarına İhtiyaç Artacak!

 

Tıp ve endüstri alanlarında son yıllarda hızlı ivme kazanan nükleer teknolojilerdeki gelişmeler doğrultusunda gelecekte bu alanda çalışacak yetişmiş profesyonel ihtiyacının artacağı belirtiliyor.

Yrd. Doç.Dr. Hüseyin Ozan Tekin, Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği Programından mezun olan öğrencilerin gelecekte Nükleer Enerji sektöründe ve Radyasyon Kaynakları ile çalışan merkezlerde iş bulma imkânına sahip olacağını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Ozan Tekin, “Ülkemizde kurulan Nükleer Enerji Santralleri ve diğer Radyasyon kaynakları ile çalışan merkezlerde Radyasyondan Korunma konusunda yetişmiş kişilere duyulan ihtiyaca bu programlardan mezun kişiler cevap verecektir” dedi.

Nükleer teknolojilerinin tıbbi ve endüstriyel alanlarda yaşanan hızlı ivmelenme sonucunda, son yıllarda bu konuda yetişmiş profesyonellere ihtiyaç doğurduğunu anlatan Tekin, “Radyasyon faktörünü bulunduran her türlü ortamda yapılacak olan işlemler büyük dikkat ve titizlik gerektiren çalışmalar. Radyoaktif maddenin üretiminden, medikal kaynakların hazırlanmasına, radyoaktif atıkların depolanmasından, çalışanların bu konuda rutin güncelleme eğitimleri almasına kadar her süreç büyük dikkat ve özveri gerekiyor” diye konuştu.

 


 

Eklenme Tarihi: 12:48 06-09-2017
Nükleer Enerji üniversite eğitim