Genç Mucitlerin Büyük Başarısı

MEF Okulları ve MEF Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ve bilim dünyasının lise düzeyindeki genç yeteneklerini araştırma projeleri geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlayan “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu. MEF Eğitim Kurumları tarafından, 1992 yılından bu yana, lise öğrencilerini bilimsel araştırmalara teşvik etmek amacıyla düzenlenen “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nın ödül töreni 26 Mayıs 2017 Cuma günü MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın onur konuğu olarak katılımı ile gerçekleştirildi.

Tüm Dünya’dan başvuruda bulunan toplam 508 proje arasında yapılan ön eleme sonucunda Türkiye dahil 13 ülkenin 79 proje ile finale kaldığı yarışmada kısa bir konuşma yapan MEF Eğitim Kurumları Genel Müdürü Azmi Özkardeş, yarışmanın adının önümüzdeki yıldan itibaren “Dr. İbrahim Arıkan Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması” olarak değiştirileceğini; eğitim sektörünün duayeni, MEF Eğitim Kurumları’nın kurucusu Dr. İbrahim Arıkan adının bu sayede nesilden nesile bilimle ve eğitimle özdeşleşmesini istediklerini belirtti.

İstanbul’un yeni nesil kültür-sanat ve yaşam merkezi olan UNIQ İstanbul’da 23 Mayıs 2017 tarihinden itibaren üç gün boyunca sergilenerek kamuoyuna ve jüriye sunulan projelerde bu yıl en fazla, lise öğrencilerinin engelli ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik gösterdikleri hassasiyet ile basit teknikler kullanarak kurdukları ölçüm düzenekleri, yoğun yazılım ve donanım kullanımları ile geliştirdikleri mini ve mikro sistemler ve mikro işlemcileri her alanda uygulamış oldukları dikkat çekti. Yapılan ön değerlendirme sonucunda 142 öğrencinin hazırladığı 79 projenin sergilenmeye değer görüldüğü yarışmada jüri üyelerinin ortak görüşü, geliştirilmeye devam edilirse pratiğe dökülüp hayata geçirilecek bir çok proje olduğu yönündeydi.

MEF Eğitim Kurumları’nda okuyan öğrenciler dışında tüm gençlerin katılımına açık olarak gerçekleştirilen yarışmanın 26’ncısına katılan öğrencilerin doğal hibrit güç bankasından protez organ yaratımına, görme engellilerin kullanımına yönelik geliştirilen projelerden, farklı kanser türleri için ortaya konulan tedavi yöntemlerine kadar geliştirmiş oldukları projeler ön plana çıktı. Ayrıca yarışmada, öğrencilerin seçtikleri araştırma konularına bilgi birikimleri ile son derece hakim oldukları ve kendi ihtiyaçlarına göre sistem kurabildikleri gözlemlendi.

Başta Türkiye olmak üzere Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Irak, Karadağ, Katar, KKTC, Makedonya, Malezya, Polonya ve Slovenya’nın da katıldığı yarışmada yurt dışından gelen öğrenciler de uluslararası arenada ülkelerini temsil etmenin heyecanını ve onurunu yaşadılar.

 


 

Eklenme Tarihi: 16:14 31-05-2017
Okul Yarışma Proje eğitim