Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Eğitiminde Uluslararası Standartta

 

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi sivil toplum kuruluşu ABET ("Accreditation Board for Engineering and Technology) tarafından Türkiye’de uluslararası standartların üzerinde eğitim-öğretim veren fakülte akreditasyonunu aldı. Mühendislik Fakültesi bu sayede ilk kez 1998 yılında onaylanan ve en son 2016 yılında yenilenerek tüm bölümlerinin akreditasyonu kesintisiz olarak devam eden Türkiye’deki ilk ve tek mühendislik fakültesi oldu.

 

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, yükseköğretim kurumlarının uygulamalı bilim, mühendislik, teknoloji ve bilişim alanlarındaki programlarını değerlendiren sivil toplum kuruluşu ABET ("Accreditation Board for Engineering and Technology) tarafından verilen akreditasyonu aldı. 

 

İlk kez 1998 yılında tüm programlarıyla ABET Akreditasyonu’na değer görülen Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin tüm programlarını kapsayan ve bu yıl itibariyle almış olduğu ABET Akreditasyonu, 2016’dan başlayarak altı yıl süreyle geçerli olacak.

 

ABET Akreditasyonu ile ilgili bilgi veren Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Günay Anlaş, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin tüm programlarıyla Türkiye’nin en iyi mühendislik fakültesi olduğunu vurgulayarak, uluslararası alanda tanınan akademisyen kadrosuyla, araştırma odaklı olmasıyla ve başarılı öğrenci profiliyle Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin Türkiye’de uluslararası standartların üzerinde eğitim-öğretim veren bir fakülte olduğunu kaydetti.

 

Anlaş, Robert Koleji Mühendislik Okulu’nda 1912’de başlayan mühendislik eğitiminin Boğaziçi Üniversitesi’nin tarihinde çok önemli bir yeri olduğuna ve Türkiye’de mühendislik alanında tarihsel önemde bir ‘’ekol’’ oluşturduğuna dikkat çekti. 

 

Prof. Dr. Günay Anlaş, kısa süre önce yenilenen uluslararası ABET Akreditasyonu’nun mühendislik eğitiminin kalitesini çok katmanlı ve değişkenli değerlendirme yöntemleriyle ölçen önemli bir değerlendirme olduğunu vurgulayarak, ABET Akreditasyonu öncesinde mühendislik bilimlerinden akademisyenlerden oluşan ABET denetçilerinin Boğaziçi Üniversitesi’ni ziyaret ederek ders programlarını ve uygulamaları incelediklerini, hocalar ve öğrencileri kapsayan görüşmelerle titiz bir değerlendirme sürecinden geçildiğini belirtti.


 

Eklenme Tarihi: 12:55 10-11-2016
Boğaziçi Üniversite Eğitim Mühendislik Başarı