Manisa Celal Bayar Üni. Eski Rektörü Mehmet Pakdemirli Üniversiteden Uzaklaştırıldı

Üniversiteyi ziyarete gelen eski Başbakan yardımcısı Bülent Arınç`ı protestoya hazırlanan öğrencilere, "Cumhuriyeti ben korurum, slogan atanı, protesto edeni okuldan atarım" diyen Celal Bayar Üniversitesi rektörü ve eski bakan Ekrem Pakdemirli`nin oğlu Mehmet Pakdemirli, son KHK ile üniversiteden atıldı.

24 Aralık 2010 tarihinde, dönemin Manisa Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Prof. Pakdemirli`yi, rektör atandığı için kutlamak istemiş ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi`ne gelmişti. Bunun üzerine bir grup Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi üniversiteli genç, Arınç`ı protesto etmek üzere toplanmıştı. Öğrencileri tehdit eden rektör, “Sizler Atatürk’ten görev alamazsınız. Cumhuriyeti savunacaksam ben savunurum. Net bir şey söylüyorum size. Siyasi slogan atarsanız, kimliklerinizi toplarım. Üniversiteden atarım hepinizi. Hemen dağılıyorsunuz. Burada slogan atarsanız emniyet kimliklerinizi toplayacak” demişti.

2014’deki rektörlük seçimlerinde Pakdemirli 204 alarak birinci seçilmiş, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ikinci olan Prof. Dr. Kemal Çelebi’yi rektör olarak atamıştı. Pakdemirli ise üniversitede öğretim görevlisi olarak görevine devam etti. 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından üniversitede cemaat tasfiyesi başlatıldı ve öğrencileri okuldan atmakla tehdit eden Pakdemirli’nin de aralarından olduğu 108 kişi son KHK ile üniversiteden uzaklaştırdı.

(Sözcü)

 


 

Eklenme Tarihi: 22:06 31-10-2016
Üniversite Eğitim Rektör