Pazarlamanın değişimi 4.0 konuşuldu

 

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi İnteraktif Pazarlama Yüksek Lisans Programı Next Academy’nin düzenlediği “Change 4.0: Pazarlamanın Değişimi” başlıklı etkinlikte konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi Next Academy Başkanı Levent Erden, “Dünyayı yakalamak artık çok daha kolay. Hızlı değişime ayak uydurmak zorunda olduğumuz bu oyunda ya varsınız ya yoksunuz. Ne iş yapıyor olursanız olun mutlaka büyük ve inandırıcı bir senaryonuz olmalı” dedi. 

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleştirilen etkinlikte, pazarlama dünyasında yeni teknolojilerle birlikte yaşanan değişim ve dönüşüm ele alındı. Etkinliğe BİLGİ İnteraktif Pazarlama Yüksek Lisans Programı Next Academy Başkanı Levent Erden, Unilever Ortadoğu, Kuzey Afrika, Rusya, Türkiye, Kafkaslar ve Merkez Asya Dijital Direktörü Yüce Zerey ile Dijital Büro İstanbul ajansı kurucusu Uğur Şeker katıldı. Pazarlama dünyasının dünü, bugünü ve geleceğine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı buluşmada, konuşmacılar geleceğe yönelik ön görülerini de paylaştı. 

 

 

“Mutlaka Büyük ve İnandırıcı Bir Senaryonuz Olmalı”

 

Konuşmasında “değişimi” tarihsel ve endüstriyel kökleriyle, Türkiye’deki etkileriyle birlikte anlatan Levent Erden, BİLGİ Next Academy’nin bu değişime ayak uydurabilecek uzmanlar yetiştirmek amacıyla kurulduğunu söyledi. Türkiye’de gerçek pazarlamanın 2004 yılında başladığını belirttiği konuşmasında Erden; “Hız, hayatımızın her yerine, her anına ve her köşesine girdi. Bugün 4.0’a gelen endüstriyel dönüşümde en önemli faktör hız. Biz bu hıza yetişmeye çalışıyoruz” dedi. 

 

Bunun yanında, gerçekliğin tartışıldığı bir yerde zamanın ötesinde bir hızdan tatmin sağlamaya çalışıldığını belirten Erden “Hızlı değişimi yakalamak zorunda olduğumuz bu oyunda ya varsınız ya yoksunuz. Ne iş yapıyor olursanız olun mutlaka büyük ve inandırıcı bir senaryonuz olmalı. İyi senaryo daima işe yarar” dedi. 

 

 

“Pazarlamanın Özü Değişmeyecek”

 

Etkinlikte konuşan Yüce Zerey, internet teknolojisindeki alt yapının gelişimiyle Türkiye’de 2006 yılında web teknolojisinde gerçek bir sıçrama yaşandığına ve işin içine gerçek manada tüketicinin dahil olmasıyla internetin kompozisyonunun değiştiğine dikkat çekti. Bu değişimin ekonomi ve iş dünyası başta olmak üzere tüm alanları etkilediğini belirtti. Bu etkileşime rağmen, bulunduğumuz coğrafyada pazarlama algısı değişse bile özünün değişmediğini ve değişmeyeceğini vurgulayan Zerey, “Pazarlamada her zaman hedef kitle tüketici, yani insandır. Dolayısıyla her halükarda hedef kitleyi tanımak, motivasyonlarını anlamak ve o insanın yaşadığı toplumun sosyolojisini bilmek, daha da önemlisi insanların sosyal hayatta yaşadığı gerilimleri anlamak gerekiyor. Burada değişen, güncellenen tek şey sosyal gerilimler. Dolayısıyla insanların yaşadığı tüm sosyal gerilimleri çözen fikirler her zaman için çalışıyor. Pazarlamanın özü her zaman mevcut tansiyonu çözecek hikayeyi yazmaktır” dedi. 

 

 

Yakın Geleceğin En Önemli Ürünleri Henüz İcat Edilmedi

 

Yapay zekanın önümüzdeki yıllarda herkesin hayatına gireceğini belirten Uğur Şeker ise yaptığı konuşmada, “Dünya, yapay zekaya doğru ilerliyor. Tüm alt yapısal ve yazılımsal gelişmeler yapay zekanın gelişimini tetikliyor. Sizin yerinize düşünen, öğrenen ve hareket eden bir akıl var” dedi. Şeker ayrıca “Önümüzdeki 25-30 senenin en önemli ürünleri henüz icat edilmedi” görüşünün, dünyada öne sürülen en önemli tezlerden biri olduğuna dikkat çekerek “gelecek teknolojileri hepimizin hayatını çok değiştirecek. Zihinsel olarak bu değişime inanmaya hazırlanmamız gerekiyor” şeklinde konuştu. 

 

 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 11:49 04-09-2016
Değişim eğitim Araştırma panel