Yazın Merakla Beklenen Filmleri SineBU Perdesinde

 

Açıldığı günden beri her ay birbirinden seçkin filmleri perdesine taşıyan SineBU Temmuz ayında 9 ayrı filme ev sahipliği yapacak. SineBU, iki ödüllü belgesel Fire at Sea ve Where to Invade Next? ile beraber kült film The Double Life of Veronique’in gösterimiyle yaza damgasını vuruyor. Ayrıca kaçıranlar için Belgica ve The Wait son gösterimlerini gerçekleştirecek.

 

Bu yıl Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı kazanan yönetmen Gianfranco Rosi, ödüllü yeni belgeseli Fuocoammare (Fire at SEA) ile Temmuz ayında SineBU perdesinde kaçırılmaması gereken filmlerden biri olarak öne çıkıyor. Yönetmenin kamerayı kendisinin kullandığı, daha yaygın adı ile Fire at Sea, Avrupa’nın mülteci sorununa yaklaşımını konu alıyor. 

 

“1939 yılında Hitler’e yapılan suikast başarılı olsaydı ne olurdu?” sorusuna yanıt arayan film 13 Minutes ise başarılı bir Alman biyografi-dram-savaş filmi olarak perdede. Güçlü atmosferi ve akıcı temposuyla sinemaseverlerin soluksuz bir seyir beklentisinde olduğu filmin yönetmen koltuğunda Çöküş ve Deney filmlerinin yönetmeni Oliver Hirschbiegel oturuyor.

 

Haziran ayında SineBU’da ön gösterimi gerçekleşen Rams de bu ay izleyicilerin beğenisine sunuluyor. 2015 Cannes’da en özgün filmlere verilen Belirli Bir Bakış ödülünün sahibi Rams, İzlanda’dan mizahi bir dramı perdeye taşıyor. 

 

2007’deki Yasak Bölge çalışmasıyla birçok festivalden ödüllerle dönen yönetmen Rodrigo Plá, İstanbul Film Festivali’nde bu yıl A Monster With a Thousand Heads ile Altın Lale’nin sahibi oldu. Bu ayın merakla beklenen filmlerinden biri olan film, bürokrasi ve sağlık sistemi üzerine çarpıcı bir hikâyeyi beyazperdeye taşıyor. 

 

Ayın diğer belgeseli Michael Moore’un yeni filmi Where to Invade Next? ABD’nin sosyoekonomik problemlerine Avrupa ülkelerinden modeller üzerinden çözüm bulmakla anlatısını kuruyor. Moore’un filmlerindeki en temel unsur olan hızlı kurgu ve mizah dili ile bezenmiş olan bu yeni çalışması Temmuz ayında kaçırılmaması tavsiye edilen filmlerden biri. 

 

Önceki filmi Polis ile Cannes’da Jüri Ödülü’nü kazanan yönetmen Maïwenn bu yılki Cannes’da da Mon Roi filmiyle yarıştı. Klişelerden uzak durmayı başarmış bir aşk anlatısına sahip olduğunu iddia eden filmin ön gösterimi bu ay SineBU’da. Cannes’da filmin 8.dakika 24.saniyesinde izleyicinin neden ayakta alkış kopardığı henüz filmi izlememiş sinemaseverlerin aklını meşgul ediyor.

 

Temmuz ayının en ilginç gösterimi olması beklenen film 1991 yapımı kült film The Double Life of Veronique, yönetmeni Krystof Kieslowski’ye Cannes’da 3 ödül kazandırmıştı. Psikolojik drama türündeki bu filmi dev perdede izleme şansının kaçırılmaması öneriliyor.

 

Bu ayın sesli betimleme filmleri ise The Wait ve Fire at Sea. Temmuz’un ilk haftası The Wait, son iki haftası ise Fire at Sea sesli betimlemeleri ile vizyonda olacak.

 

Geçtiğimiz ay SineBU perdesinde gösterilen Belgica ve The Wait ise kaçıranlar için son kez gösterimde olacak.

 

Detaylı Program için: http://www.sinebu.boun.edu.tr/

 

SineBU hakkında:

AVM’lerde yer alan sinemalara alternatif olarak hayata geçirilen SineBU’da haftanın beş günü çeşitli filmler Başka Sinema işbirliğiyle izlenebiliyor. Sadece Boğaziçi Üniversitesi mensupları ve öğrencilerine değil tüm İstanbul halkına açık olan SineBU, tüm öğrencilerin sinemaya gidebilmesi için sadece Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine değil öğrenci kimliğini gösteren tüm İstanbullulara indirimli hizmet veriyor.

 

154 kişi kapasiteli SineBU sinema salonunda görme engelliler de Sesli Betimleme ile film izleyebiliyor. 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde başlatılan Sesli Betimleme’nin ilk defa bir sinema salonuna uygulanmasıyla görme engelli sinemaseverler de tüm izleyicilerle aynı anda filmi takip edebiliyor.

 

 

Bilgi İçin: nazan.bag@desibelajans.com

 

 

 

 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 09:44 07-07-2016
Kültür Sanat Üniversite Eğitim Boğaziçi Öğrenci