Güler Sabancı'dan toplumsal sağduyu mesajı

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı  Üniversitesinin Mezuniyet töreninde bir konuşma yaparak toplumsal sağduyuya ihtiyacımız var dedi.

Konuşmasına, Sabancı Üniversitesi’ne katkı veren değerli insanları anarak ve onlara teşekkür ederek başlayan Sabancı,  Sıkıntıları aşmanın tek yolu, sağduyu, anlayış, hoşgörü, farklı inanç ve düşüncelere saygı, ayrıştıran değil birleştiren değerlerin ön plana çıkarılmasıdır. Hepimize bu konuda görevler düşüyor. Siz de zaman zaman zor seçimlerle karşı karşıya kalacaksınız.  Sabancı Üniversitesi’nin kuruluşu da böyle bir inancın sonucudur. Gelecekle ilgili bildiğimiz tek şey, bugünden farklı olacağı ve bunun da çok hızlı gerçekleşeceğidir. Ancak başarı için değişmeyen, kişinin kendisiyle ilgili gelişmesidir.

Sabancı Üniversitesi, 18 Haziran 2016 Cumartesi günü, lisansüstünde 17. dönem, lisans programlarında 14. dönem mezunlarını verdi. Mezunlar diplomalarını, üniversitenin Tuzla’daki kampüsünde gerçekleşen ve yaklaşık 5 bini aşkın kişinin katıldığı törenle aldılar. Törende, fakülte birincilik ödülleri de sahiplerini buldu. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Birincisi Barza Nisar, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Birincisi Mehmet Oğuz Gök, Yönetim Bilimleri Fakültesi Birincisi ise Melis Maravent oldu.

Törende, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Rektör Prof. Dr. Nihat Berker’in yanı sıra, lisansüstü mezunları adına Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Yüksek Lisans Programı Mezunu Buğra Güngör, lisans mezunları adına Uluslararası Çalışmalar Programı Mezunu Buğrahan Namdar ile Sabancı Üniversitesi Mezunları Derneği Başkanı Zeynep Bahar Çelik birer konuşma yaptılar.

Tosun Bey’in katkıları büyüktür

Güler Sabancı, Şubat ayında vefat eden, Sabancı Üniversitesi Kurucu Rektürü merhum Prof. Dr. Tosun Terzioğlu’nu da konuşmasında andı. “TÜBİTAK Başkanlığı’ndan Sabancı Üniversitesi’ni, henüz olmayan bir üniversitenin kurucu rektörlüğünü kabul etti ve geldi. Törenimizdeki akide şekeri, kampüsteki ağaçlar, üniversiteye katkı verenlere tuğla hediye etme, bugün öğretim üyelerimizin ve öğrencilerimizin giydiği cübbelerin seçimine kadarbizle yaşayacak geleneklerin yaratılmasında Tosun Bey’in katkıları büyüktür” diyerek sözlerine devam etti. 

Tosun Terzioğlu’nun cübbelerin tasarımı sırasında bulunduğu uyarıyı aktaran Güler Sabancı, 

“Tüm üniversite cübbeleri en eski üniversiteler orada olduğu için,Kuzey İngiltere’nin soğuk havasına göre tasarlanmış olan cübbeleri örnek alır dedi. Oysa biz bir Akdeniz ülkesiyiz. Mezuniyet törenlerimiz Haziran aylarında. Dolayısıyla, cübbeler de hafif olmalı dedi. Bu sıcak günde törene gelirken; bu sözleri anımsadım” dedi. Güler Sabancı “Tosun Hoca’nın önerdiği gibi, her şeyi körü körüne kabul etmek, kopya etmek yerine; bilgiye dayanarak, şartları ve ihtiyaçları göz önüne alarak değişime açık olmak gerekir” şeklinde devam etti.

Sizler geleceğimizi aydınlatan yıldızlarsınız 

Gençlerin de zaman zaman zor seçimlerle karşı karşıya kalacaklarını söyleyen Güler Sabancı. “İşte o zaman “evrensel değerler kutup yıldınız olsun!”

    • İnsan hakları;
    • Eşitlik,
    • Hukukun üstünlüğü ve 
    • Bilimin savunucusu olun” dedi 

Güler Sabancı, “Sizler geleceğimizi aydınlatan yıldızlarsınız! Dünyanın her yerinde başarılı olacağınıza inancımız tam” diyerek sözlerine son verdi.

 


 

Eklenme Tarihi: 10:01 19-06-2016
Üniversite Okul Kampüs Mezuniyet Sınav