Aziz Sancar'ın STEM Projesinin ilki Zonguldak'ta yapıldı

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın STEM projesinde ilk durağın ev sahipliğini Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi üstlendi.

2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi olan bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Türkiye’nin 7 ilinden 700 ortaokul 6. sınıf kız öğrencilerinin dahil olacağı "Girls in STEM (GIS) Projesi"nin ilk etabı Zonguldak’ta Bülent Ecevit Üniversitesi ev sahipliğinde start aldı.

Bülent Ecevit Üniversitesi Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde 8 Nisan Cuma günü bir panelle eğitimin ilk etabının açılışı yapıldı. “Kız Çocuklarının STEM Eğitimine Yönlendirilmesi ve Sürdürülebilir Kalkınmaya Etkileri” başlıklı, katılımın yoğun olduğu paneli Zonguldak Vali Yardımcısı Nevzat Taştan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. K. Varım Numanoğlu, Prof. Dr. Haluk Güven, Prof. Dr. Hamza Çeştepe, Genel Sekreter ve Genel Sekreter Yardımcıları, akademisyenler, öğrenciler ve Zonguldaklılar da takip etti.
 
Programın sonunda söz alan Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer “Kız Çocuklarının STEM Eğitimine Yönlendirilmesi ve Sürdürülebilir Kalkınmaya Etkileri” paneline katılan tüm katılımcılara teşekkür ederek kız çocuklarının bilim ve teknik alanında geliştirilmesinin Türkiye’nin ve dünyanın geleceği için çok önemli olduğunu ifade eden konuşmasında şunları söyledi: “STEM Projesine eğitime, özellikle de kız çocuklarının eğitimine çok faydalı olacağını düşünerek ev sahipliği yapıyoruz. Kız çocuklarının matematik, mühendislik ve teknoloji alanında güçlü bir şekilde eğitilmesi; küreselleşen ve içinde bilginin ağırlığının giderek daha fazla hissedildiği yeni dünya düzeninde ulusal gelişmişlik düzeyi ve rekabet gücünün artırılması için kaçınılmaz olmuştur. Bu nedenle bu projeyi önemsiyor ve destekliyoruz” dedi.
 
Projenin ikinci ayağının hangi üniversitede yapılacağı heniz açıklanmadı.
 
(zonguldakdenge.com)
 
 
 

 

Eklenme Tarihi: 01:42 13-04-2016
Aziz Sancar STEM Girls in STEM