İstanbul Üniversitesi'nde ilginç yasak

Üniversiteler yaşamın bir parçası, öğrencilerin en önemli sınavı hayat sınavı deyip duruyoruz ama bazen üniversitelerin akıl almaz yasakları yaşamla eğitim kurumlarının arasının nasıl açık olduğunu bize gösteriryor. Güvenlik tabii ki çok önemli ama bir gencin elinden enstrümanının alınması hayatımızı nasıl daha güvenli hale getirebilir diye düşünürken buluyoruz kendimizi... 

 

İstanbul Üniversitesi’ne girerken kimlik konrolü ve çanta araması uygulamaları öğrencilerin enstrümanlarını da kapsıyor! İktisat Fakültesi öğrencisi Büşra Aydın okula kemanı ile geldiğinde özel güvenlik görevlileri artık fakülteye enstrüman sokulmasının yasak olduğunu söyledi. Bu yeni yasağın gerekçesini soran öğrencilere cevap olarak ‘Newroz kutlamalarında olay çıktı bu nedenle okul yönetimi artık okulda enstrüman istemiyor" denildi.

Kemanına el konulan Büşra Aydın, bu olayı şöyle değerlendirdi; ‘Üniversitede birçok öğrencinin sosyal faaliyet göstermesini engellemelerine anlam veremiyorum. Okulda zaten sanatsal kültürel anlamda yok denecek kadar kısıtlanmış durumdayız. Üniversite öğrencileri böyle sindirilmek isteniyor. Sadece derslere giren ve sınavlara gelen bir öğrenci profili yaratmak istiyorlar. Oysa ben üniversitenin böyle bir yer olmaması gerektiğini düşünüyorum. Üniversite bizim aynı zamanda sosyal yaşam alanımız. Bu alanı elimizden almak istiyorlar. Biz öğrenciler olarak özgürce şarkı söyleyebilmek ve enstrüman çalabilmek istiyoruz.’

Okul yönetimine ilgili yasağın gerekçesinin bildirilmesine ilişkin dilekçe verildiği ve gelecek cevabı çok merak ettiklerini söyleyen Büşra, güvenlik görevlilerin de kendisine ‘biz de farkındayız çok saçma ama söylediklerini uygulamak zorundayız’ dediklerini belirtti.

Bir dönemdir afiş, stand yasakları ve etkinlik engellemeleri ile gündemde olan İstanbul Üniversitesi artık enstrümanlara da savaş açmış durumda. 

(Alıntı: İstanbul/Evrensel)


 

Eklenme Tarihi: 21:40 03-04-2016