"Bu Suça Ortak Olmayacağız’’ bildirisi konferansı vurdu

İstanbul Aydın Üniversitesi’nin bugün başlayacağı ve Suriyeli mültecileri konu alacak konferanslar dizisinden birine ev sahipliği yapacak olan Paris Siyasi Bilimler Akademisi, etkinliği son anda iptal etti. Gerekçe "Barış İçin Akademisyenler – Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildiriye imza atan bir öğretim görevlisinin üniversite ile ilişkisinin kesilmesi...

Paris Siyasi Bilimler Akademisi’nin de yer alacağı konferanslar dizisi 22-25 Mart tarihleri arasında ,"Avrupa’da Mülteci Sorunu ve Türkiye’nin Rolü" başlığı altında gerçekleşecek. Fransız Üniversitesi, iki ay önce anlaşmasını yaptığı konferansı 3 gün kala iptal etti.

İstanbul Aydın Üniversitesi’ne (İAÜ) iletilen iptal bildiriminde Sciences-Po Paris şunları diyordu; "Barış İçin Akademisyenler - Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildiriye imza atan bir öğretim üyesinin okulla ilişiğinin kesilmesini gerekçe gösterdi; "Türkiye’de akademisyenlerin ifade özgürlüklerine yönelik baskılar söz konusu"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın "Ülkemizin birliğini, bütünlüğünü, huzurunu ve vahşi terörist eylemleri destekleyen bir bildiriye imza atan bir öğretim elemanının İstanbul Aydın Üniversitesi’nin çatısı altında hiçbir suretle bulunması mümkün değildir’’ dedi. Aydın, üniversite yönetiminin kararıyla, ilgili öğretim elemanının işine son verdiklerini de ifade etti.

(Habere ait alıntı: Yeni Akit)

 


 

Eklenme Tarihi: 00:38 22-03-2016