Prof. Dr. Tosun Terzioğlu'nu kaybettik. Cenaze töreni yarın yapılacak...

Sabancı Üniversitesi Kurucu Rektörü ve eski TÜBİTAK başkanlarından Prof. Dr. Tosun Terzioğlu vefat etti. Pek çok akademisyeni derin üzüntüye boğan acı haber dün akşam saatlerinde geldi.

74 yaşındaki duayen bilim adamı Prof. Dr. Tosun Terzioğlu`nun ölümünün ardından Sabancı Üniversitesi`nin iletişim organı "GazeteSU" haberi şöyle paylaştı; "Üniversitemizin kuruluşunda ve gelişmesinde üstün hizmetleri olan, sevgili Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Tosun Terzioğlu’nu bugün, 23 Şubat 2016`da, kaybetmiş olmanın büyük üzüntüsü içerisindeyiz."

Babası Nazım Terzioğlu gibi matematikçi olan "Tosun Hoca"mız Lise eğitimini Robert Kolej`de, lisans derecesini Newcastle-upon-Tyne Üniversitesi`nde (İngiltere, 1965), doktora derecesini ise Matematik dalında Frankfurt Üniversitesi`nde 1968 yılında almıştı. Sırasıyla Wuppertal Üniversitesi, Michigan Üniversitesi`nde araştırmacı olarak bulunan ve ODTÜ`de görev yapan hocamız 1992-1997 yılları arasında TÜBİTAK Başkanlığı, 1993-1997 yıllarında NATO Bilim Komitesi Türkiye temsilciliği, 1996-1997 yıllarında Bilimsel ve Teknik Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapmıştı. TÜBİTAK Bilim Ödülü sahibi olan Terzioğlu`nun araştırma alanı fonksiyonel analizdi. Türkiye Bilimler Akademisi, Türk Matematik Derneği, TESEV, Türkiye Bilişim Vakfı, Tarih Vakfı, Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Vakfı, BITAV ve Türkiye Zeka Vakfı üyesi olarak Türk Bilim Dünyasına sayısız katkısı bulundu.

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker de hocamızın vefatı ile ilgili GazeteSU aracılığyla şunları paylaştı; "Sabancı Üniversitesi`nin Kurucu Rektörü olduğu 1997- 2009 yıllarında vizyoner kişiliği, üstün yöneticilik becerileri, hiç esirgemediği sevgi ve emeği ile Sabancı Üniversitesi`nin bir Dünya Üniversitesi olma yolculuğunda eşsiz bir rol oynamıştır.  Kendisini her zaman sevgi, saygı ve minnetle anacağız. Daha önce ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ve TÜBİTAK Başkanlığı da yapmış olan sevgili Tosun Hocamızın, Türkiye`de ve dünyada Matematikte çok kıymetli bir konumu vardır."

Alınan son bilgilere göre, Sabancı Üniversitesi’nde yarın 10.00’da düzenlenecek törenin ardından Terzioğlu’nun cenazesi Bebek Camii’nde kılınacak ikindi namazını müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilecek. 

Bizler de "Eğitim ve Eğitim" ailesi olarak Merhuma Tanrı`dan Rahmet; ailesine, arkadaşlarına, Sabancı Üniversitesi`ne, tüm bilim ve eğitim camiasına başsağlığı dileriz.

 


 

Eklenme Tarihi: 10:50 24-02-2016