Eğitim fakülteleri kalitesiz öğretmen yetiştirmeye zorlanıyor

Usta gazeteci Umay Akytaş Salman bu hafta Aljazeera Türk`deki sayfasında, eğitim fakültelerini mercek altına alan ve bir anlamda "kral çıplak" diyen önemli bir habere imza attı...

Türkiye’nin öğretmen yetiştirmedeki sorunlarını "Okulda Üniversite" adıyla uygulama ağırlıklı bir modeli hayata geçiren MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan ve Eğitim Fakültesi Dekanlar Konseyi Başkanı, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez’in görüşleriyle şekillenen haberde bu alandaki kontrolsüz büyüme rakamlarla da kanıtlanıyor.

İşte Aktaş`ın haberinden bazı bölümler;

Öğretim üyelerinin öğretmenlik deneyimi eksik

Prof. Özcan öğretmen yetiştirme sisteminin tümden yanlış olduğunu savunuyor: "Öğretmenleri en kötü şekilde yetiştiriyoruz. Bundan daha kötü bir  öğretmen yetiştirme modeli olamaz." 

Özcan’a göre sorunlardan biri  eğitim fakültelerindeki öğretim elemanlarının yeterlilik sorunu:

"Dünyadaki en başarılı eğitim fakültelerinde, ABD’de, Finlandiya’da öğretim elemanlarının tamamının öğretmenlik deneyimi var. Tıpta nasıl hasta muayene etmeyen profesör düşünemiyorsanız, eğitim fakültelerinde de öğretmenlik yapmamış öğretim elemanı olamaz. Türkiye’deki eğitim fakültelerinin çoğunun öğretmenlik deneyimi yapmamış öğretim üyeleri de var. YÖK bir karar alarak öğretmenlik deneyimini şart koşmalı."

"Ben Milli Eğitim Bakanı olsam bu sonuçlardan sonra uyuyamam"

2015 KPSS’de öğretmen adaylarının kendi branşlarında girdikleri 50 soruluk testte 30 net yapanların oranının sadece yüzde 9.2 olmasının çok büyük sorun olduğunu da vurgulayan Özcan "Bu sonuçlar Türkiye’de öğretmen adaylarının öğretecekleri  konuları bilmediğini gösteriyor. Sonuçlar genel olarak çok düşük. Bazı branşlarda daha da düşük. 50 sorudan biyoloji öğretmen adaylarının 12, fizik öğretmen adaylarının 16, kimya öğretmen adaylarının 14 doğrusu var. Bu onların suçu değil. Sistemin suçu. Ben Milli Eğitim Bakanı olsam bu sonuçlardan sonra uyuyamam" diye konuşuyor.

"Eğitim fakülteleri kalitesiz öğretmen yetiştirmeye zorlanıyor"

Eğitim Fakültesi Dekanları Konseyi Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez ise Türkiye’nin şu an da kaliteli ve az sayıda öğretmene ihtiyacı varken, eğitim fakültelerinin kalitesiz çok sayıda öğretmen yetiştirmeye zorlandığını söylüyor. 

YÖK’ün politikalarını eleştiren Dönmez, kaliteyi artırmak için yapılan çabaların formasyon eğitimi yüzünden boşa çıktığını anlatıyor...

"Öğretim üyeleri gücünü formasyona harcıyor"

Prof. Dönmez: "Eğitim fakültelerinde kaliteyi artırmak için öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısını azaltmamız lazımdı. Ortalama öğretim üyesi başına 50 öğrenci düşüyor. YÖK`te Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubumuz var. Bir süre önce YÖK’ten eğitim fakültelerinin  ikinci öğretim programlarının kapatılmasını talep ettik ve kapattırdık. Bir ay önce eğitim fakültesi dışındaki fen edebiyat fakültesi, ilahiyat, güzel sanatlar fakülteleri, beden eğitimi yüksek okullarındaki öğrencilerin de öğretmen olmasını sağlayan formasyon  kontenjanları  üniversitelerin kararına bırakıldı. Önce YÖK  Türkiye genelinde verilecek formasyon kontenjanını 15 bin olarak belirlemişti oysa. Karar üniversitelere bırakılınca YÖK’ün verdiği kontenjan 150-200 iken bunu 2 bin, 3 binlere çıkaran üniversiteler oldu. Politik kaygılarla yapılıyor bunlar. Yaptıkları şey işsizliği ötelemek ve öğrencileri bir süre daha oyalamak. Hali hazırda eğitim fakültelerinin  yetiştirdikleri ülkenin öğretmen ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak düzeyde. Bu kadar çok insanın atanması mümkün değil."

Haberin tamamını okumak için;

http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/ogretmenleri-kotu-yetistiriyoruz

Kaynak: ALJAZEERA TÜRK


 

Eklenme Tarihi: 16:23 11-02-2016