Bakan Avcı: Sınav sistemi değişmiyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, üniversiteye giriş sistemine yönelik herhangi bir değişikliğin olmayacağını belirtti. Avcı, , "Çocuk liseye başlarken hangi sınava, ne zaman gireceğini bilecek şekilde planlamalar yapılıyor. Dolayısıyla son dakikada maç devam ederken kural değiştirmek bizim defterimizde yok" dedi. 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ziyaretlerde bulunduğu Kütahya gezisi sırasında Nafi Güral Fen Lisesi`nde destek kursu gören öğrencileri sınıflarında ziyaret etti. Öğrencilerle konuşan Avcı, son dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı ve sınavlarla ilgili “Sistem değişiyormuş” türünden pek çok asılsız haberlerin çıktığını söyledi. Bakan Avcı, sistemle ilgili kesinlikle sürpriz değişikliklerin yapılmayacağını belirterek, "Üniversite sınavlarına siz bildiğiniz şekilde hazırlanmaya devam edeceksiniz. Sizin gireceğiniz sınavlarda herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Çocuk liseye başlarken hangi sınava, ne zaman gireceğini bilecek şekilde planlamalar yapılıyor. Dolayısıyla son dakikada maç devam ederken kural değiştirmek bizim defterimizde yok. Siz hiç endişe etmeyin" dedi. 

Geçmiş dönemlerde üniversiteye giriş sınavlarında çıkan soruların dershanelerde öğretilen teknikler üzerinden sorulduğuna dikkat çeken Avcı, "O yüzden çocuklar da daha çok dershaneye itimat ediyordu. Özellikle ikinci yarının son aylarında sınıflarda boşalmalar oluyordu. Şimdi öyle değil. Şimdi üniversite sınavlarında da sorular okulda, sınıfta, normal müfredatta edindiğiniz bilgiler üzerinden yani şimdi bu gördüğünüz konulardan çıkıyor ve çıkmaya devam edecek" diye konuştu.

"Öğretmenlerimiz üniversite giriş sınavlarının soru hazırlama komisyonunda görev aldı"

Bakan Avcı, önceden üniversiteye giriş sınavlarının akademisyenler tarafından hazırlandığını anlatarak, şunları söyledi:

"Şimdi biz ÖSYM ile birlikte öğretmenlerimizi, lise öğretmenlerimizi, branş öğretmenlerimizi de soru hazırlama komisyonlarında görevlendiriyoruz. 100`den fazla öğretmenimiz üniversite giriş sınavlarının soru hazırlama komisyonunda görev aldılar. Bu, sizin sınıfta öğrendikleriniz ağırlıklı olacak demektir. Dolayısıyla dersinize devam ediyorsanız, öğretmeninizi dinliyorsanız, gerekli sınıf içi çalışmaları yapıyorsanız; ayrıca dershane, vesaire masrafına gerek kalmıyor. Buna rağmen `Biraz daha takviyeye ihtiyacım var` dediğiniz zaman işte bu hafta sonu ücretsiz takviye kurslarımız var."

“Gereken takviyeyi devlet olarak yapıyoruz”

Eğitim Bilişim Ağı`nda (EBA) 150 binden fazla yardımcı ders materyalinin bulunduğunu vurgulayan Avcı, "Hangi dersten, hangi konudan takviyeye ihtiyaç duyuyorsanız onunla ilgili olarak istemediğiniz kadar yardımcı ders materyalleri var. Dolayısıyla sınıftaysanız, okuldaysanız, hadi yetmedi takviye kursuna geliyorsunuz. O da yetmedi EBA var. Artık bundan sonra annenize babanıza masraf ettirip bandrolsüz kitap almaya veya dershane diye... Gariban kadının bir ineği var, onu satıp çocuğunu dershaneye gönderiyor. Bu olay artık bitti. Şimdi ücretsiz kurslarımızda gereken takviyeyi devlet olarak yapıyoruz" dedi.

Bakan Avcı, hafta sonu olmasına rağmen öğretmenlerin öğrencilerine ders anlattığını anımsatarak, "Bu para için yapılacak bir şey değil, tamamen öğrencilerine destek olmak için yaptıkları bir fedakarlık. Biz bunun maddi karşılığını çok fazla veremesek de, öğretmenlerinizin sizler için yaptığı bu fedakarlığı bilin" diye konuştu.

Avcı, konuşmaların ardından öğrencilere not defteri ve kalem hediye etti.

‘Seçkin bir öğretmen kadromuz var’ 

Bakan Avcı, dershaneden özel okula dönüştürülen Özel Boğaziçi Çözüm Temel Lisesini de ziyaret etti. Konferans salonunda öğretmenlerle bir araya gelen Avcı, yaptığı konuşmada, burasının, dershanelerin dönüşüm sürecinde özel okula geçen ilk kurumlardan olduğunu söyledi. Bu süreçte gerçek eğitimcilerin hemen bakanlıklarıyla iş birliği yaptığını, bunun için teşviklerden de yararlanarak dershanelerini düzenli eğitim kurumlarına dönüştürdüğünü belirten Bakan Avcı, şunları kaydetti:

“Burası da ortaokul ve temel liseye dönüşen köklü bir eğitim kurumu. Dönüşüm sürecinde, diğer özel okullarda aradığımız birtakım kriterleri, temel liselerde geçici bir süre için aramıyoruz. Belli bir süre dahilinde, 4 yıl içinde verdikleri taahhüt doğrultusunda özel okul kriterlerine uymalarını bekliyoruz. Onlar da iyi niyetle şimdi o kriterlere uygun bir dönüşüm sürecinin içine girmiş durumda. Öğretim kadrosu olarak da gayet seçkin bir öğretmen kadromuz var. Bu girişimi başlatan arkadaşlarımıza, öğretmenlerimize ve velilerimize, birlikte gerçekleştirdikleri dönüşüm için teşekkür ediyorum.”


 

Eklenme Tarihi: 10:03 26-10-2015