10 ADIMDA ÜNİVERSİTELERE E-KAYIT

Üniversitelere e-kayıt nasıl yapılır? Üniversite e-kayıt tarihleri ne zaman? E-kayıt için hangi belgeler gerekli? Üniversite e-kayıtta dikkat edilmesi gerekenler neler? e-Devlet şifresi nereden ve nasıl alınır? Üniversitelere e-kayıtla ilgili tüm merak edilenler eğitimveeğitim’de…

Devlet üniversitelerine yerleşmeye hak kazananlar, e-Devlet Kapısı üzerinden üniversite kayıtlarını yapabilecek. Vakıf üniversitelerini kazanan adaylar e-kayıt imkanından yararlanamayacak. Peki e-Devlet şifresi nasıl ve nereden alınır? Üniversiteye e-kayıt nasıl yapılır? İşte detaylar...

Türksat AŞ`den yapılan açıklamaya göre, geçen yıl Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile şirket arasında yapılan iş birliği çerçevesinde ilk olarak 32 devlet üniversitesinde başlatılan e-Devlet Kapısı üzerinden e-Kayıt uygulamasının kapsamı bu yıl genişletildi.

Tüm devlet üniversiteleri kayıtlarının e-Devlet Kapısı üzerinden yapılmasına ilişkin çalışmaların, Türksat ile YÖK tarafından tamamlanmasıyla 106 devlet üniversitesine yerleşme hakkı kazanan 832 bin 674 adaydan 514 bin 213`ü, e-Devlet Kapısı mobil ve web uygulamaları üzerinden üniversite kayıtlarını yapabilecek. Kayıtlar 28 Temmuz 2015 başlayacak ve 5 Ağustos 2015 tarihinde sona erecek.

10 adımda üniversitelere e-kayıt

1-Geçen yıl 32 devlet üniversitesinde pilot olarak uygulanan e-kayıt sistemi bu yıl 106 devlet üniversitesinde geçerli olacak.

2-Adayların iki seçeneği bulunuyor. Birinci seçenek e-kayıt ikinci seçenek normal kayıt

3-İsteyen öğrenciler için elektronik kayıtlar 28 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kaydı tercih etmeyenler yerleştiği yükseköğretim kurumuna bireysel olarak başvurabilecek ve 3-7 Ağustos tarihleri arasında kaydını yaptırabilecek.

e-Devlet şifresi nasıl ve nereden alınır?

4-Üniversitelere e-kayıt için ilk yapmanız gereken şey e-devlet şifresi edinmek. Eğer e-devlet şifreniz yoksa nüfus cüzdanınızla birlikte hemen en yakın PTT şubesine gidip 2 TL ücret karşılığında e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

e-Devlet şifrem var fakat hatırlamıyorum. Ne yapmalıyım?

5-Eğer e-devlet şifrenizi kaybettiyseniz ya da unuttuysanız e-Devlet çağrı merkezini arayarak şifrenizi temin edebilirsiniz. e-Devlet’te şifrenin haricinde sisteme elektronik imza ya da mobil imza ile de giriş yapılabilecek.

6-Üniversitelere e-kayıt yaptırmak için sonraki adım https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden ‘e-Hizmetler’ bölümünde yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ başlığı altında açılacak ‘Üniversite e-Kayıt’ seçeneğinden kayıt işlemlerini seçerek kayıtlarınızı yapabilirsiniz. e-Kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, kayıt olduklarını gösteren barkotlu çıktıyı alabilecekler. Bu belge, resmî belge olarak kabul edilecek.

YÖK`ün yayımladığı e-kayıt kılavuzunu indirmek için Tıklayın

e-devlet kapısına giriş yapmak için Tıklayın

7- e-kayıt için herhangi bir ücret ödenir mi?

Hayır ödenmez yalnızca e-Devlet şifresi alabilmeniz için PTT’ye başvuruda 2 TL şifre ücreti ödenir

Vakıf üniversitelerine e-kayıt uygulaması var mı?

8-Bu yıl yalnızca devlet üniversitelerine e-kayıt yapılabilecek. Vakıf üniversiteleri ve açıköğretimlere e-kayıt uygulaması bulunmuyor. e-kayıttan yalnızca üniversiteye bu yıl ilk defa kayıt yaptıracaklar yararlanabilecek. Herhangi bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler e-kayıt yaptıramayacak, yerleştiği yükseköğretim kurumuna gidecek.

9-Yardım için 160 nolu telefonu arayarak e-devlet çağrı merkezi ile iletişim kurabilirsiniz.

Üniversitelere normal kayıt tarihleri ne zaman? Kayıt için hangi belgeler gerekiyor?

10-Üniversitelere e-Devlet üzerinden kayıt yaptırmayanlar için kayıt süresi 3-7 Ağustos tarihleri arasında olacak. Hangi üniveristeyi kazanmışsanız o üniversiteye gidip kaydınızı belirtilen tarihlerde yaptırmalısınız aksi takdirde kayıt hakkınızı kaybedebilirsiniz. Kayıt için gerekli belgeler ise şöyle:

- ÖSYS Sonuç Belgesi

- Lise Diplomasının aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesinin aslı

- Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi (T.C. Kimlik Numarası beyanı için)

- Askerlik Durum Belgesi

- İkamet Adresi Beyanı

- 8 adet 4.5 x 6 cm boyutunda vesikalık fotoğraf (Fotoğraflar güncel olmalıdır)

- Öğrenci katkı payı/öğrenim ücretinin ödendiğine dair banka dekontu


 

Eklenme Tarihi: 11:39 28-07-2015