LİSE VE ÜNİVERSİTE TERCİH MARATONU BAŞLADI

TEOG ve ÖSYS tercihleri nasıl yapılacak? Eğitimveeğitim uzmanları 7/24 sorularınızı cevaplıyor. İşte 2015 lise ve üniversite tercihleri ile ilgili merak edilenler…

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) tercih başvuruları başladı. TEOG tercih başvuruları 16 Temmuz’a kadar, LYS tercih başvuruları ise 14 Temmuz 2015 tarihine kadar yapılabilecek.

“Siz Sorun Biz Cevaplayalım”

Eğitimveeğitim uzmanları TEOG ve üniversite tercihleri ile ilgili tüm merak edilenleri 7/24 cevaplıyor. Lise ve üniversite adayları merak ettiğiniz tüm sorularınızı uzmanlarımıza http://www.egitimveegitim.com/ ana sayfasında “Siz Sorun Biz Cevaplayalım” kısmından sorabilirsiniz.

Liselere yerleştirme işlemleri için tercih başvuruları 6-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında okul müdürlüklerine yapılacak. Yerleştirme sonuçları 14 Ağustos´ta ilan edilecek. MEB, tercih döneminde öğrencilere ve velilere, danışmanlık hizmeti verecek. Bu kapsamda, 81 ilde "tercih danışmanlığı komisyonları" kuruldu. İllerde ulaşımı kolay okullarda ve mobil olarak kurulan 2 bin 51 tercih danışmanlığı komisyonunda, 7 bin 328 öğretmen görev alıyor.

NAKİL BAŞVURULARI

Yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları, 3 dönem halinde yapılacak. İlk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos´ta açıklanacak. Nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları 24-28 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos´ta duyurulacak. 3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül´de yapılacak ve sonuçlar ise 7 Eylül´de açıklanacak.

 LYS TERCİHLERİ 6-14 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK

LYS sonuçları ise ÖSYM Başkanlığı tarafından 30 Haziran 2015 tarihinde açıklandı. Üniversite için tercihler ise 6-14 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacak. Adaylar tercih işlemlerini ÖSYM’nin http://www.osym.gov.trİnternet adresinden yayımlanan 2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu esas alarak yapacak. Adaylar, tercihlerini kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacak. Başvuru merkezlerinden ise tercih işlemi yapılmayacak. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacak. Tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecek. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamayacak. Tercih işlemleri, 14 Temmuz 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecek. Tercih süresi ise uzatılmayacak.

 


 

Eklenme Tarihi: 10:18 06-07-2015