"Tercih Yapıyorum" diyorsanız...

 

Sınav aşamasına gelinmeden hedefin belirlenmesinin tercih döneminde birçok sorunu ortadan kaldıracağını belirten Mektebim Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü uzmanları, her öğrencinin farklı bir motivasyon kaynağının olduğunu dile getiriyor. Öğrencinin yetenek ve eğilimlerini, öğrenci ile birlikte keşfederek tanımlamanın, soru başlıklarını çıkarmanın, onları kendi ihtiyaçlarına göre cevaplamanın ve sonrasında da ortaya çıkan tabloda en doğru tercihi yapmanın uygun olacağını belirtiyorlar.

“Tercih edilecek mesleğin önceden gözlemlenmesi ve ilgili mesleğin uzmanlarından  tavsiler alınması işlevsel olacaktır.”

Üniversite tercih döneminde önemli noktalara dikkat çeken Mektebim Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölüm Başkanı Şebnem Barokas, “Taban puan olarak 150 ve üstü alan öğrencilerimiz ön lisans programlarını ve eğer ilgi alanlarına giriyor ise özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler. (Burada tercih edilecek üniversitenin kendi baraj puanını kontrol etmekte fayda var). Yine tercih yaparken ortaöğretim döneminde TÜBİTAK tarafından tespit edilen ve Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen ulusal ve uluslararası bilimsel yarışmalarda ilk üç içerisinde dereceye sahip olan öğrenciler, katıldıkları ve derece aldıkları alanlarla ilgili program tercih ederler ise OBP’leri ayrı bir katsayı ile çarpılarak 2018 yerleştirme puanlarına eklenecek. Taban puanı 180 ve üstü olan ve AYT sınavına da girmiş olan öğrencilerimiz ön lisans programları ile birlikte 4 yıllık lisans programlarını da tercih edebilecekler.

Tercih yapılırken eş puanlı tercih yapılan durumlarda aşağıdaki adımlara sırasıyla bakılarak öncelik belirlenecektir; 

* TYT/SAY/SÖZ/EA/DİL ilgili alandan puanı daha büyük olan

* Ağırlığı en büyük olan testin ham puanı büyük olan,

* Sıralamada daha üst sırada yazmış olan,

* OBP’si yüksek olan,

* Yaşı daha küçük olan,

Kayıt hakkı kazanmış olan öğrencilerin haklarını kaybetmemeleri için 3-7 Eylül tarihleri arasında belgelerini tamamlayarak ilgili okulun kayıt bölümüne başvuru yapması gerekmektedir. Sonuçlar açıklandıktan sonra dolmayan kontenjanlar için ÖSYM tarafından ‘Ek Yerleştirme’ yapılacaktır. Tercih döneminde öğrencilerimizin odaklanması gereken nokta; bundan sonra kendilerini nerede gördükleri, tercih sonrası gelen sonuç kağıdında onları mutlu edecek bölümü seçip seçmedikleridir ve bundan emin olmalarıdır. Okul ve bölüm tercihi yaparken ilgili üniversitedeki bölüm hocaların özgeçmişlerini araştırmak, hocaların uzmanlaştıkları alanlarda yaptıkları çalışmaları incelemek, bölümün alanında pratik yapma fırsatı sunabileceği imkânlarından haberdar olmak işlevsel olacaktır. Üniversitelerin yurt dışı bağlantıları, staj imkânları ve uygulamalı ders içerikleri önceden araştırılmalıdır. Mümkün ise tercih edilecek bölüm ziyaret edilmeli, sosyal medya veya internet üzerinden bu alanda araştırma yapılmalıdır. Öğrencilerimizin eğitimini almayı düşündüğü mesleğe dair gözlem yapması, gelecekte nasıl bir iş yaşantısının kendilerini beklediğini ve hayalleri ile ne kadar örtüşüp örtüşmediği konusunda bilgisi olması, meslek seçimi öncesindeki hazır bulunuşluğu ölçmek adına işlevsel olacaktır.

GELECEĞE DAİR HAYÂLLERİNE DOĞRU TERCİHLE ULAŞ

Öğrencilerin, üniversiteye giriş başarısını artırmak ve doğru kariyer planlaması yapabilmelerini sağlamak amacıyla Ölçme Değerlendirme çalışmalarını ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik faaliyetlerini titizlikle yürüten Mektebim, tercih döneminde de desteğini sürdürüyor. Üniversiteye geçiş için gerekli bilgi ve becerileri edindirerek sınav sürecini planlayan, ulusal sınavlara en iyi şekilde hazırlanmalarını sağlayan Mektebim; sınav sonrasında öğrencilere "Tercih Danışmanlığı" desteği veriyor. 

Öğrenci için bireysel olarak hazırlanan ve tüm lise hayatı boyunca kademeli olarak ele alınacak sınav ve tercih danışmanlığı programı ile hedeflenen yükseköğretim programına öğrencisini yerleştirmeyi amaçlayan Mektebim, yıl içerisinde kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yaparak destek veriyor. Öğrencinin gelişimini profesyonel programlar ve deneyimli öğretmenlerle takip ederek başarı süreci doğru şekilde planlayan Mektebim; tercih dönemine gelindiğinde “Doğru Tercih”in önemine dikkat çekiyor. Tercih döneminde sınavda elde edilen başarının analiz edilmesi ve öğrencilerin öncelikli olarak alan ve sonrasında meslek seçimlerinin doğru şekilde yapılabilmesi için sistemini, öğrenciyi tanıma ve öğrencinin de kendisini tanımasına fırsat veren gelişimsel bir metot üzerine kurgulayan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü, odak noktasına öğrenciyi alıyor. Çocuğun kendi içindeki bireysel gelişimine odaklanan, öğrencinin güçlü yanlarını, kişilik yapısını, ailevi yapı ve beklentilerini, eğitimi sırasında destek faktörü olacak maddi ve manevi yeterliliklerini göz önüne alan ve bu doğrultuda tercih danışmanlığı gerçekleştiren Mektebim, öğrencinin motivasyonunu ve yol haritasını en iyi şekilde oluşturuyor. 

Bu yazı "MEKTEBİM" tarafından desteklenmektedir.

 

 


 

Eklenme Tarihi: 23:09 04-08-2018
Tercih Dönemi Mektebim Okulları