Öğrenciler İçin Motivasyon Yazıları

 

Bu zamana kadar Eğitim ve Eğitim sitesinde 6 yazım yayınlandı, paylaşıldı. Öğrenci olarak benim için çok önemli güzel bir başlangıç oldu.

Eğitim ve Eğitim ailesine, yazılarımı paylaşan ve yorumlarda bulunan öğretmenlere çok teşekkür ediyorum. 

Bu yazıları yazmamdaki amaç, öğrencilere motivasyon sağlasın, ilham ve tavsiye alabilsinler diye. Bu yüzden eski not defterlerimi ve tercih listelerimi tekrar gözden geçirdim ve çoğu şeyi hatırladım. Sınavlara da yaklaşmışken yazılarımı daha düzenli olarak; liseye geçiş, lise eğitim hayatı, üniversiteye geçiş, sınavlar ve üniversite eğitim hayatı şeklinde listeleyerek tavsiyelerimi paylaşacağım. Çünkü biliyorum ki pek çok okulda motivasyona ihtiyacı olan öğrenciler var. Mezun olduğum lisede, 10. ve 12. sınıfların rehberlik derslerine katıldığımda şunu fark ettim ki öğretmenler masanın yanında durarak sınıfı izlediğimde kimin çabalayıp kimin çabalamadığını gördüm. Lise karnemde sınıf öğretmenim, biraz daha çalışırsam filozof olacağımı yazmıştı, fark edilmek ve değer görmek harika duygular barındırıyor. Daha çok çalışıp evet ben bunu yapabilirim bana inanan kişiler var diyebiliyor öğrenci. Umutsuz, hayal kurmaktan korkan, olmayacak diye baştan pes eden öğrencilerin artık böyle düşünmelerine katkı sağlamak istiyorum, önyargılarını bırakıp hareket etmeleri gerekiyor. Zamanla kocaman olan önyargı kar kütlesinin artık erimesi gerekiyor diye düşünüyorum.

 Kendimi eski hâlimle kıyasladım karşılaştırdım ve evet başardığımı gördüm! Türkiye sıralamasına giremedim fakat o sıralardan çıkıp üniversiteyi kazandım, hayallerimi kazandım, hedeflerimi kazandım güzel dostluklar kazandım. Evet ben lisedeyken tüm umutsuzluklarıma rağmen kazandım, başardım.

Ve şimdi bu 6 yıllık motivasyon tavsiyelerimi daha çok öğrencilerle buluşturmak istiyorum. Bunun için sizden ricam, yazılarımı paylaşmanız, öğrencilerinizle konuşurken onlara bahsetmeniz.

Destekleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum. 

Sevgiler

Gizem


 

Eklenme Tarihi: 11:32 25-04-2018
öğrenci motivasyon eğitim başarı