"LYS İÇİN SON GÜNLER, ELİMDEN BİR ŞEY GELMEZ ARTIK" DEME... SORU ÇÖZ...

Bazen umuttur seni bir adım ileriye taşıyan, geleceğe daha aydınlık bakmanı sağlayan. Tam da bitti derken "artık bu iş olmayacak" derken bir el uzanır ve kurtarır seni o umutsuzluk girdabından...

İşte tam da o zamandayız belki de. Çok az kalmış sınava. Artık bu saatten ne olabilir ki diyorsun içinden, hatta dillendiriyorsun... "Acaba seneye mi bıraksam" diyorsun. Hatta çevrene bakıyorsun. Şimdiden bu yarışta pes etmiş, bu yarışı bırakmış, yenilgiyi kabullenmiş bir sürü insan görüyorsun. O zaman karar vereceksin,onlardan biri mi olacaksın yoksa bir çok kişi terk etmişken bu alanı, yeniden ayağa kalkıp devam mı diyeceksin. Bu hayatta fark yaratmak mı istiyorsun yoksa fark yemek mi? Kararını sen ver...

Peki  ne yapacağız bu saatten sonra? Olur mu acaba, başarabilir miyim, hala yeterli bir zamanım var mı? Evet bu soruların birçok cevabı var. Ama bu cevaplar sana göre değişkenlik gösterir. Yapman gereken şey her gün gireceğin sınavlardan bir deneme çözmek. Diyorsun ki okurken bu yazıyı; "Eee ben zaten çözüyorum deneme sınavlarını ama hiç netlerim artmıyor ki. O yüzden artık çözmüyorum, gereksiz buluyorum." Böyle düşünmekte çok da haksız değilsin. Fakat keşke herşey soru çözmekten ibaret olsaydı. Soru çözülerek başarı sağlansaydı eminim birçok öğrenci bu sınavlarda istediği sonucu elde ederdi.

O zaman bir yerlerde sorun var. "Soru çözdüğüm halde, hergün yüzlerce soru çözmeme rağmen istediğim sonucu alamıyorsam bir yerlerde yanlış yapıyorum" diye düşünmelisin. Önemli olan soru çözmek değil önemli olan  çözdüğün her sorudan sonra yanlışlarını incelemek, hatalarını irdelemek. Her yaptığın yanlışın sebebini öğrenmezsen, yanlışlarını doğruya çevirmezsen çözdüğün soruların hiçbir anlamı yok. Aslında yanlışı bulmak ne güzeldir. Çünkü yanlışlar,  senin doğruları bulmanda çok büyük katkı sağlar. Düşün, artı logosunun içinde bile eksi vardır. Önce eksiyi çizersin, sonra artıyı yaparsın. Kısaca her doğrunun içinde mutlaka bir yanlış vardır. Önemli olan bu yanlışı bulabilmek. Hani bir deterjan reklamı vardır, der ki "Kirlenmek güzeldir" Çünkü sen ne kadar kirlenirsen kirlen bu deterjan o kiri çıkartır. O yüzden gönül rahatlığıyla kirlenebilirsin der. Biz de diyoruz ki "yanlış yapmak güzeldir". Doya doya yanlış yap. Çünkü yanlışlarını bulman demek aslında doğruları bulman demektir.

Aslolan soru çözmek değil. Soru çözdükten sonra yanlışlarını incelemek, yanlışlarını doğrulara çevirmek. Eğer bunu yapıyorsan korkma; güzel günler senindir. Geleceğe daha umutla bakabilirsin. Fakat bunu yapmazsan çözdüğün soru sadece boşuna geçen zaman kaybıdır. Hadi o zaman  sorulardan korkma, yanlışlarından, hatalarından korkma ve onların üzerine git. Her yaptığın yanlış aslında bilmediğin bir doğrudur. Artık doğrularını ortaya çıkarma zamanı.Unutma "kirlenmek güzeldir."


 

Eklenme Tarihi: 21:45 03-06-2015