Başarısızlıktan Doğan Başarılar

Başarmanın ne kadar önemli olduğunu , başarıdan sonraki ödülleri konuşuyoruz. Çocuklarımıza başarılı olmaları için nasihatler veriyoruz hatta bazen çok baskı uyguluyoruz. Peki ya başarısız olmak? Başaramayınca mutsuzluğa kapılanlardan mısınız ? Yoksa; bu aşamalarda hata yapmış olabilirim, ama şimdi üstünden geçtim daha emin adımlarla ilerliyorum , başarısızlığımı tecrübeye çevirdim diyenlerden misiniz ?

Sizce başarısızlık başarı kadar önemli mi ?  Evet  bence başarısızlık da başarı kadar önemli.

Aslına bakarsak benim başarısızlığım ilkokul 1 sınıfta öğretmenimiz başarılı öğrencileri kendi sınıfında tutup başarısız olanları diğer sınıflara serpiştirmesiyle başladı.Evet bu benim batık hikayemin başlangıcı. İlk başlarda sinir bozucu bir durum olarak düşünülse de , iyi ki de yapmış.1. sınıf öğretmenim iyi ki beni taa o yaşlarda başarısız olarak görmüş ve beni sınıfından çıkarmış. O öğretmenim kendi imajını yaratmak , onu korumak  ve kendisinden bahsedilmesini istemesi beni Kumrel hocamla tanıştırdı.2.sınıftan 5.sınıfa kadar Kumrel hocamın sınıfındaydım ve öğretmenden daha fazlasıydı.Kendini eğitime adamış . öğrencilerini seven ve onlara gerçekten değer veren bir hocaydı.Üzerinden o kadar yıl geçmesine rağmen o öğrencilik yıllarımı hâlâ hatırlıyorum. J İşin komik tarafı ise notlarım kötü değildi tam tersine iyiydi.Ve şimdi o ilkokulun ilk yılında başarısız kabul edilen kız, vakıf üniversitesinde burslu okuyor.

 Bugüne gelecek olursak , Eğitimcilerden Batık Hikayeler etkinliğine katıldım. Başarısızlıklarımdan başarı elde etmiş bir öğrenci olarak bu etkinliğe katılmak hele ki öğrenci olarak katılmak benim için çok güzel bir deneyim oldu.Ekip iletişimi mükemmeldi , gelen konuklar şahaneydi , herkes öğretmendi , birbirlerini tanıyorlardı.Ortamı ve atmosferi görünce ilk şu aklıma geldi.Şuan üniversitede okuyorum ve dışarı adım attığımda böyle bir hayat var.Derslerden sonra bu etkinlik o kadar iyi geldi ki.İlham aldım , bir şeyler öğrendim.En güzellerinden biri de Elvan hanımla konuştum ve gelecek etkinlik için konuşmacı olarak başvurabileceğimi söyledi.Bu benim için çok önemli bir şey , öğrenciyim , eğitimcilerin katıldığı bir etkinlikteyim ve beğendiğim etkinlik için seneye ben de başvuru yapabilme şansı yakaladım.. J Bence kendimize şans dilemeliyiz.Başarısızlığa uğradığımızda geri çekilmek yerine bir şans daha…

Batık Hikayeler etkinliğinde Ahmet Mümtaz Taylan da kendi hikayesini anlattı ve şunları ekledi.. ‘Öğrencilere kendilerini tanımayı , başkalarını anlamayı öğretmeliyiz.Düşünen , soru soran , her şeye inanmayan , direnebilen insan yetiştirmeliyiz ve bunlar iyi öğretmenlerin yapabileceği bir şey.’

Doğru söze ne denir ?  Üniversitedeyim ve bu becerilere sahip olmayan ya da cesaret edemediklerinden dolayı köşede oturan öğrenciler var.Soru soranlarla alay edenler var. Yanlış cevabı vermekten korkan ,öğretmenin ne söyleyeceğinden değil de arkadaşlarının vereceği tepkilerden korkan öğrenciler var.Başarısız olmak ayıp bir şey değil.Eğer siz kendi düşüncelerinizi söylemezseniz neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenemezsiniz.

Başarısız olmaktan korkmamalı , hatalarımızden dersler  çıkarıp öyle devam etmeliyiz. Başarısızlıklarımız birer tecrübe ve o tecrübeler daha emin adımlar atmamızı sağlıyor.

En güncel başarısızlığımdan bahsetmek istiyorum.Mesleki liselerde ve dezavantajlı bölgelerdeki liselerde öğrenciler için konferanslar düzenlemek istedim.Twitter üzerinden MEM ile iletişim kurdum hatta müdürlüğe gittim.Ama hem öğrenci olduğum için , kuruma bağlı olmadığım ve açıkçası biraz da iyi hazırlanamadığım için olmadı.Ama pes etmedim.Hadi dedim yazdıklarımı sosyal medyaya taşıyayım , blog açayım.Yaptım ama yine istediğim sonucu alamadım.Sonra kitap yazmaya başladım.Düşündüm ki en iyi yöntemlerden biri.Ama bir dakika şunu söyleyenler oldu ‘Teknoloji çağındayız , kitap okuyanların sayısı az’.Aslında bunları söyleyenler haklı ama kitap yazma konusunda hala kararlıyım devam ediyorum.Dikey geçiş sınavı ile ilgili bir sitede yazmaya başladım ve en sonunda hadi Gizem dedim bir şans daha , cesaretini topla ve sor. J Müge hanıma kitabım hakkında sorular sordum ve şuan buradayım bu sitede yazıyorum.Yaşıtlarım muhtemelen şuanda kafelerde , alışveriş merkezlerinde arkadaşlarıyla gezerken , bazıları da tabii ki çalışırken ben de buradayım ve bunları yazıyorum.Başarısızlıklarımdan elde ettiğim tecrübeleri öğrencilerle paylaşmak için gerçekten sayısızca yol denedim ve şimdi Eğitim ve Eğitim sitesinde yazıyorum. Ben Gizem YILDIZ , Meslek lisesi mezunuyum ve çevremdekiler , yakınlarım , komşular bana inanmazken ben üniversiteyi kazandım.Henüz iş hayatına atılamadım ama 6 senelik üniversite hayatımda çok şey öğrendim , öğrenmeye de devam ediyorum.

Dediğim gibi kendimize bir şans daha , çocuklarımıza , öğrencilerimize bir şans daha vermeliyiz.

Ve şunu da unutmayalım. ! Başkaları için başarısız sayılabilirsiniz.Bu sizi engellemesin.Çünkü siz değerlisiniz ve aslında başarabileceğiniz çok şey var.Sadece biraz zaman ve güven ! 

Gizem Yıldız


 

Eklenme Tarihi: 11:18 03-10-2017
Eğitim okul Başarı öğrenci sınav stres