LYS’den korkmayınız!

Türkiye’de ve dünyada yoğun siyasi gündemin yanında, bir milyonun üzerinde adayın bu önümüzdeki hafta sonu katılacağı Lisansa Yerleştirme Sınav’ları (LYS) için geri sayım başladı. Temmuz ayı içerisinde tercih süreci ve ağustos ayında da üniversite kayıtları (e-kayıt) ve ek kontenjanlar derken bu yıl ki süreçte böylece tamamlanmış olacak. Rehberlik uzmanı İlhan Sevin LYS adayları için önemli bilgileri derledi ve kaleme adı...

"Hafta sonu yapılacak LYS’lerle ilgili konunun uzmanlarının sınav öncesi ve sonrası önerilerini ve açıklamalarını okuyorsunuzdur. Bu nedenle şöyle yapın şöyle davranın diye uzun uzadıya önerilerde ve açıklamalarda bulunmayacağım. Ancak şu bir gerçek ki, özellikle bizim gibi “gelişmekte olan ülkelerde” üniversite eğitimine meslek ya da kariyer edinmek gözüyle bakıldığı için böylesi sınavlar kritik önem taşıyor. Ve bu nedenle tansiyon ve gerilim ister istemez yükseliyor. Sınava gireceklere her ne kadar rahat olun desem de kaygı ve stres yaşamaları kadar normal bir durum olamaz. Ama bu durumu çok fazla abartılmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Neden mi? Çünkü artık yüzlerce üniversite var. Bu yıl açılacaklarla birlikte üniversite sayısı 200’ün üzerinde olacak. Bu nedenle, yirmi otuz yıl öncesine göre sınava giren aday sayısında büyük bir artış olsa da yurtiçi ve yurtdışındaki üniversite sayısının ve bölümlerin kontenjan sayılarının artmış olması büyük bir avantaj. Yani şu koşullarda baraj puanını geçen bir aday istediği takdirde açıkta kalmaz. Alternatifler çok fazla. Lisans olmadı, ön lisans o da olmadı özel yetenek sınavları ile üniversiteye yerleşmek mümkün.

Tabi amaç hedeflenen üniversiteye ve bölüme yerleşmek olunca işte yarış asıl o zaman yaşanıyor. Tabii ki de bölüm ya da meslek konusu önemli. Hukuk isteyen birisinin işletme bölümüne ya da tıp isteyen birisinin mühendislik bölümüne yerleşmek zorunda kalması, o kişi için kariyer planlaması açısından ve en önemlisi mutlu olması için iyi olmayacaktır.

LYS’lere girecek olanların rahat olması için birçok neden sıralayabilirim:

YGS’ de, 2 milyonun da biraz üstünde aday arasında sıralamanız yapılırken, LYS’ de daha az aday arasında sıralamaya tabi olacaksınız.

YGS’ de, alanınız dışındaki testlerle de muhatap olurken, LYS’de kendi alan testlerinizle muhatap olacaksınız.

YGS’nin toplam puana etkisi yüzde 40 iken, LYS’nin etkisi yüzde 60 olması sıralamanızı çok daha iyi bir noktaya çekecektir.

YGS’nin yoruma açık olması birçok şık arasında kalmanıza neden olurken, LYS’ de net bilgi istediği için şıklar arasında daha az kalırsınız.

YGS’ de süre sıkıntısı yaşarken, LYS’ de süre sıkıntısı yaşamazsınız.

YGS çalışanı çalışmayanı çok fazla ayrıt etmez biraz nankör bir sınavdır ama LYS çalışanın hakkını çalışana teslim eder.

YGS’ de acemiydiniz şimdi LYS’ de deneyimli bir ustasınız. Bu nedenle emin olun daha rahat olacaksınız.

Biliyorum, başarmak için gecenizi gündüzünüze katarak bu sınavlara hazırlandınız.

Ama bu sınavlar ne dünyanın sonu ne de bu sınavlar yaşama sebebiniz.

Rahat olun yeter ki gerisi zaten gelir! Şimdiden başarılar…"

İlhan Sevin

Rehberlik Uzmanı

twitter.com / @sevinilhan4

 

 

 

 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 14:55 05-06-2017
İlhan Sevin Rehberlik LYS Tercih Sorun Cevaplayalım Sınav Öğrenci Aday