2017 YGS' Soruları ve Cevap Anahtarı ÖSYM sitesinde...

 

Sevgili Adaylar,

Yaklaşık 2,5 milyon üniversite adayının ter döktüğü Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) bugün saat 10:00`da yapıldı. Öncelikle tüm adaylara geçmiş olsun diyoruz. Umarım herkes emeğinin karşılığını alacağı bir sınavı geride bırakmıştır. 2017 YGS ile ilgili yorumları an be an bu sayfadan takip edebilirsiniz. İşte sınava giren bazı öğrencilerin yorumları.

Kaan TÜRKER – Ayrancı Anadolu Lisesi

Sınavın geçen seneye göre daha seçici olduğunu söyleyebilirim. Ders ders inceleyecek olursak ;

Türkçe :  Dilbilgisi kısmı zor olmakla birlikte, paragraf sorularının zorluk düzeylerinin orta düzeyde olduğunu söyleyebilirim.

Matematik : Sınavdaki en belirleyici, en seçici test olarak karşımıza çıkmıştır. Geçen seneye göre soruların hem çok daha zor hem de zaman alıcı olduğunu ifade edebilirim. Fark yaratmak isteyen bir adayın bu testteki performansı belirleyici olacaktır.

Fen Bilimleri : Belki de sınavın en kolay testlerinden biriydi.  Düzenli çalışan bir öğrencinin rahatlıkla yapacağı sorulardı.  Açıkçası biraz daha seçici olmasını beklerdim.

Sosyal Bilgiler : Tarih ve coğrafya sorularının orta düzeyde olduğunu söyleyebilirim. Felsefe sorularının 2-3 tanesi bilgi gerektiren sorulardı. Ve yine Din Kültürü sorularının 1-2 tanesi bilgi gerektiren sorulardı.

Genel olarak;  2016 YGS’ den daha zor, 2015 YGS’ den daha kolay bir sınav karşımıza çıkmıştır. Aslında beklediğim bir durumdu bu. Seçici soruların bulunması çalışan öğrenciler için her zaman bir avantajdır. Hiç sonucu beklemeden, zaman kaybetmeden yarından itibaren  LYS’ ye çalışmaya başlayacağım.

Furkan ARSLAN – Ankara Lisesi

Türkçe : Dilbilgisi kısmının zor olduğu bir gerçek.  Geçen seneye göre zorluk derecesinin hemen hemen aynı olduğunu hatta bazı sorularda daha kolay olduğunu bile söyleyebilirim.

Matematik : Geçen seneye göre hem Geometri soru sayısının artması hem de Problemler konusundan 11 sorunun gelmesi, testi çok daha zor kılmış.

Sosyal Bilgiler : Tarih ve coğrafya sorularının genel olarak yoruma dayalı  olmakla birlikte,  Din Kültürü sorularının 1-2 tanesi bilgi içerikli sorulardı.

Fen bilimleri : Geçen seneye göre çok daha kolay bir sınavdı. Fizik orta düzeydeydi, kimya ve biyoloji soruları ise gayet kolaydı.    

soru ve cevaplar için...

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2017/OSYS/YGS/YGSkitapcik12032017.pdf

 

           


 

Eklenme Tarihi: 14:41 12-03-2017
YGS Sınav Öğrenci 2017