2017 ÖSYS Kılavuzundaki Önemli Detaylar

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu yayımlandı. Aslına bakılırsa kılavuzu incelediğimizde epey bir değişiklik gözümüze çarptı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) de bu değişiklikleri öğrencilerin ve velilerin daha kolay anlayacağı bir şekilde maddeler halinde yazmış. Biz de hem bu notları hem de klavuzdaki detayları Eğitimci, Uzman Mehmet Arslan`a sorduk...

"Evet, 217 ÖSYS klavuzunda yer alan değişikliklere ait ÖSYM`nin vurgu yaptığı notlar şöle;

  • Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir.
  • Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlarda saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.
  • LYS`lerde kısa cevaplı sorular yer alacaktır. LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacaktır.
  • Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır.
  • Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenmiştir.
  • Öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı LYS ile öğrenci alacaktır.

Peki bu değişiklikler ne anlama geliyor ?

"Hocam ben doktor olacağım ya da Psikoloji bölümü okumak istiyorum. O yüzden Geometri çözmeme gerek yok, katsayısı oldukça düşük." diyen epey bir öğrencimiz vardı. İşte Geometri testinin kalkmasıyla beraber artık bu cümleler ya da teşhisler tarihin tozlu sayfalarına gömülmüş oldu. Çünkü LYS-1 Matematik testi yani tek test olarak karşımıza çıkacak. Toplamda 80 soru var. Ve bu test bize şunu diyor. "Türev sorusu ne kadar değerli ise üçgenler sorusu da o kadar değerli. İntegral sorusu ne kadar değerli ise Çemberler sorusu da o kadar değerli. Dolayısıyla hedefin nitelikli bir üniversite ise bu soruların hepsini ayırt etmeden yapmak zorundasın." Bu önemli bir ayrıntı aman dikkat.

İşte yıllara göre LYS Puan Türlerine Testlerin Katkısı..

 

Diğer önemli gelişme ise aslında beklenildiği üzere açık uçlu soruların sorulacak olması. LYS` de her testte 3 soru olmak kaydıyla 15 soru sorulacak. Fakat daha da önemlisi bu tür sorularda 4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek. Çoktan seçmeli sorularda bu sistem devam edecek ama kısa cevaplı ya da açık uçlu sorularda bu sistem uygulanmayacak. Hadi bakalım, bu sene bu sistemle tanışma yılımız kısaca... Nasıl bir izlenim bırakacak ya da önümüzdeki yıl bu tür soru sayılarında bir artış olacak mı ya da tamamen mi kalkacak, hep beraber göreceğiz.

Öğretmen olmak istiyorsan ilgili puan türünde sıralamanın en az 240 bin olması gerekir. Daha önce fikrimi açıklamıştım. 240 bin sıralamanın çok daha yukarılarda olması gerekir. Ayrıca her puan türünde 240 bin sıralamaya karşılık gelen değerler çok farklı olabilir. TS puan türünde ilk 240 bin aday arasına yerleşmek hiç de zor olmasa gerek. Fakat MF puan türünde ilk 240 bin aday arasına yerleşmek TS` ye ya da TM` ye göre çok daha zor olabilir. O yüzden sıralamanın yeniden gözden geçirilmesinde fayda vardır. Fakat öğretmen olmak isteyen adaylar için bence bu bile devrim gibi bir karar. YÖK` ü bu kararından dolayı kutluyorum. 

Ve yine çok doğru bulduğum diğer uygulama ise Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olması. Geçmiş yıllarda YGS` de alınan en yüksek puanın dikkate alınması, çok hakkaniyetli bir durum değildi. Şimdi ise diğer programlar gibi hangi puan türünden öğrenci alacağını biliyor olacağız. Bu ciddi bir belirsizliği ortadan kaldıracaktır."

İşte ÖSYM tarafından yayımlanan 2017 ÖSYS Kılavuzunun tamamı...

Evet sevgili adaylar, Kılavuzun röntgenini çektik. Gözümüze çarpan değişiklikler bunlar. Sistem değişir, puanlama sistemi değişir ama değişmemesi gereken ve sizin yapmanız gereken tek şey var. O da çalışmak, hayalleriniz için emek vermek. Asla vazgeçmeyin, üşenmeyin ve sakın vazgeçmeyin.

Hayallerinize kavuşacağınız günleri görmeniz dileğiyle. Hepinize bol şans.

 

 


 

Eklenme Tarihi: 11:04 04-01-2017
2017 ÖSYS Kılavuz YGS LYS ÖSYM Sınav Baraj Geometri