2017 LYS’lerde açık uçlu soru olacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yaptığı son açıklamada üniversiteye giriş sınavlarında açık uçlu sınav döneminin başlayacağını birinci ağızdan duyurdu. 

Prof. Dr. Saraç açıklamasında geçen yıl "Açık uçlu sorular sorulabilir" dediklerini hatırlatarak 2017`de üniversiteye girişteki ikinci aşama olan LYS`de öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışmasını sağlayacak az sayıda soru sorulacağını belirtti. YÖK`ten alınan bilgiye göre LYS soru sayısı değişmeyecek ancak ilk yıl az da olsa açık uçlu sorular sınavda yer alacak.

YÖK Başkanı konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı; "Söylediğim gibi öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışmasını sağlayacak şekilde yani öğrencilerimizi hiçbir şekilde tedirginliğe sevk etmeyecek, belki belli bir tarihi veya rakamsal olarak belli bir sonucu, matematiksel işlemi orada kodlayacak şekilde açık uçlu sorular olabilir. Yoksa bir problemin çözüm aşamalarının kağıtta görülmesi değil. Yani sosyal bilimlerde, tarihte diyelim belli bir tarihin sorgulanmasında kodlanacak veya matematikte bir sorunun cevabının ortaya konulmasında kodlanacak şekilde, az sayıda soru sorulabilir. Bizim istediğimiz şey şu; Üniversitelerimizin giriş sistemi bütün Türkiye`yi ilgilendiriyor, anne babaları itibarıyla. Onları tedirginliğe sevk etmememiz lazım. Birden çok keskin virajlar alınmaması lazım. Açık uçlu soruya yavaş yavaş, tedrici olarak geçilecek. Bu bağlamda öğrencilerimizin bu hususla tanışmasını istiyoruz."

Eğitim ve Eğitim olarak bizler de bu açıklamaya ilişkin uzmanlarımızdan yorumlar aldık. Bakalım uzmanlara göre bu yeni karar öğrencileri ve sistemi nasıl etkileyecek?

 

Nazik Kösegil, Rehberlik Uzmanı

"Öncelikle açık uçlu soru tarzı ile öğrenci seçme çalışması öğrencileri okul içindeki derslere odaklanacak. Çoktan seçmeli soru tarzı ile ezberci öğrenme sistemi geçerliyken açık uçlu sorularla yorum kabiliyeti öne çıkacak dolayısıyla da düşünen ve anlayan öğrenci sayısı artacak. Önemli olan öğrencileri bu şekilde bir öğrenme sistemine adapte edecek öğretmen ve müfredat kurgusunun oluşmasıdır."

   

Murat Aydın, Rehberlik Uzmanı

“Sınav sistemi ile ilgili bugüne kadar çok değişiklik gördük ama açık uçlu sisteme üniversiteye giriş adına yabancıyız. ÖSYM farklı sınavlarda açık uçlu sistemi denedi ve hatta Ankara’da pilot okullar belirlenerek bu okullarda da bu sınav uygulanarak bir nevi sistem için hazırlıklar yapılmaya başlandı. Öğrencilerin üniversiteye girmesinde uygulanan sınavın biçimleri farklı olabilir; çoktan seçmeli, açık uçlu, boşluk doldurma… Fakat sistemde çok fazla oynanması, çok farklı yapısal değişiklik sanırım bizim kimyamızı zorluyor. 2017 yılı itibariyle az bir soru açık uçlu olarak karşımıza çıkacak, eksi ve artıları nedir, hep birlikte görmüş olacağız. Ben öğrencilerin çok zorlanacağını düşünmüyorum bu yıl için. Ama soru sayısı artıp sınav sistemi büyük oranda açık hale getirildiği takdirde hem sınavın değerlendirilmesi hem de öğrencinin sınava hazırlığı ve hazırbulunuşluğu anlamında yeni bir üniversiteye hazırlık yöntemi geliştirilmesi gerekebilir.” 

 

İlhan Sevin, Rehberlik Uzmanı

“Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; çoktan seçmeli soru tarzlarında adayların, cevabını bilmedikleri bir soruyu yüzde 20 oranında doğru cevaplama olasılıkları var. Yani adaylar bir konuyla ilgili konu hakkında bilgi sahibi olunmadan, test teknikleri kullanılarak seçenekler elenip doğru cevaba ulaşılabilmeleri mümkün.

Dünya ölçeğindeki sınavlara bakınca, bizde yapılan merkezi sınavlardaki çoktan seçmeli soruların, PİSA,TİMSS gibi uluslararası sınav sorularından içerik olarak çok farklı olduğunu görüyoruz. Uluslararası bu sınavlar, düşünmeyi, yorumlamayı, analiz ve sentez yapmayı gerektiren kısacası üst bilişsel becerileri ölçen sınavlar.

Bizde uygulanan sınavlar, daha çok ezber içeren ve belli kuralları bilmeyi gerektiren bir özellikte. Bu nedenle geç kalınsa da adayların üst düzey bilişsel becerilerini ölçmesi adına açık uçlu soruların sınavlarda yer alacak olmasını doğru buluyorum.

Ancak bu sene uygulamaya geçilmesi, biraz aceleye getirilmiş gibi. Bununla ilgili bir pilot uygulama olmadan ve gerekli alt yapı  hazırlıklarının sağlıklı yapılmaması sınava hazırlık sürecinde olan öğrencilerin kaygısını arttıracağı gibi sınavın değerlendirilmesinde de sorun yaşanmasına neden olabilir. Kısacası maçın ortasında kuralın değişmesi iyi olmaz.”

 

 

Mehmet Arslan, Rehberlik Uzmanı

“Öğrencilerin yorum ve analiz gücünü ölçmek elbette değerlidir. Fakat öğrenci ve velilerin en büyük kaygısı açık uçlu soruların değerlendirilmesinin ne kadar objektif ve tutarlı olacağı yönündedir. Bu kaygıların mutlaka ortadan kalkması gerekmektedir. Bu çalışma ile ilgili önceden bir örnekleme yapılmasının oldukça sağlıklı olacağını düşünüyorum.”

  

Onur Soğuk, Eğitimci

"Öncelikle şunu belirtmek isterim öğrencilerimizi telaşa sevk ettirecek bir durum söz konusu değil. Bunun 2 nedeni var: Birincisi yapılacak bu tarz soru denemesi tüm öğrencilere uygulancak yani şartlar herkes için eşit ikincisi sayın YÖK Başkanının da dediği üzere bu tarz sorulara yavaş yavaş geçilecek. Benim beklentim her alanda bir iki tane bu tarz sorular yöneltilebileceğidir. Örneğin 56 Türk Dili ve Edebiyatı sorusunun bir ikisi bu tarz sorulabilir. Sorulacak soruların net cevap beklenen şekilde olacağı yüksek ihtimal. Öğrencilerimiz motivasyonlarını düşürmeden çalışmalarını sürdürmeliler." 


 

Eklenme Tarihi: 14:42 22-12-2016
2017 LYS açık uçlu soru Rehberlik Uzmanı