KYK yurt başvuruları devam ediyor...

2016 ÖSYS yerleştirmelerinin açıklanmasının ardından üniversiteye yerleşen öğrenciler için üniversite kayıtları başlıyor... Üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından sunulan yurt, burs ve öğrenim kredisi başvuruları da bu dönemde öne çıkan konulardan birisi doğal olarak... Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda barınmak isteyen üniversite öğrencileri için başvuru süreci başladı. Başvurular, 22 Ağustos`a kadar yapılabilecek.

9 Ağustos`ta Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelikle KYK`ya bağlı yurtlara başvuru ve barınma şartlarının yeniden düzenlendiğine işaret eden Kılıç, "Yeni yönetmeliğimizde gençlerimize ve ailelerine müjde olarak nitelendirebileceğim düzenlemeler de var." dedi. Daha önce herhangi bir öğrencinin yurtlarda barınabilmesi için en az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli işte çalışmaması veya sürekli geliri olmaması şartı arandığını belirten Kılıç, yeni düzenlemeyle "zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması" şartı getirildiğine dikkati çekti.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bu değişikliğin, asgari ücretli bir işte çalışan öğrencilerin de yurtlarda kalabileceği anlamına geldiğini kaydetti. Türkiye`nin 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Kılıç, şöyle devam etti;

"Asker üniforması giymiş Fetullahçı Terör Örgütü mensubu vatan hainlerinin bu girişimini milletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin dirayetiyle bertaraf ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine sokaklara dökülen aziz milletimiz sayesinde demokrasi kazandı, Türkiye kazandı.

Sadece FETÖ mensubu bu teröristlerin girişimi neticesinde değil, ülkemiz yıllardır hain bölücü örgüt ve DAEŞ terörüyle de mücadele ediyor ve asker, polis, sivil şehitler veriyoruz. İşte bu mücadelede şehit düşen, gazi olan vatandaşlarımızın çocuklarını da düşünerek yeni yönetmelikte düzenleme yaptık. Bundan sonra sivil şehit ve gazilerimizin çocukları da yurtlarımıza öncelikli olarak alınacak. Köy korucularımızın çocukları da öncelikli olarak yurtlara yerleştirilecek."

Yeni düzenlemeyle ayrıca süresi içinde öğretimini tamamlayamayan öğrencilerden yüzde 50 fazla istenen aylık ücretin artık alınmayacağını dile getiren Kılıç, kendi isteğiyle kaydını sildiren öğrencilerden, tekrar başvurmaları halinde iki kat ücret alınması şartının da kaldırıldığını bildirdi.

Yurtlar, öğrenim kredileri ve burslarla ilgili merak edilen pek çok detay var... İşte tarihin belli olmasından sonra yapılacak başvuruların koşulları ve izlenmesi gereken yollar...

KYK Yurt Başvuruları

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile, ara sınıf ve yurt içi yurt dışı değişim programına katılan öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra www.kyk.gov.tr adresinden yapılıyor.

Bunun dışıbda, ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yüksek öğretim programına yerleştiren öğrenciler ek kontenjan yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından itibaren, özel yetenek sınavı ile yüksek öğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisanüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler, kurum yurtlarında kalıp okulu uzatan artık yıl öğrencileri, Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde www.kyk.gov.tr adresinden yapabilirler.

Değerlendirme sonuçları Kredi ve Yurtlar Kurumunun internet sayfasıdan duyurulmakta. Başvuru sonucunda; asil listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilere yurdun adı, asil liste dışında kalan tüm öğrencilere ise yedek sırası veriliyor.

KYK Yurtlarından Kimler Faydalanabilir?

Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olanlar,

Şehir içi nakil araçlarından yardımsız faydalanamayan görme engelli, felçli, bir kolu veya iki kolu veya bacağı olmayan, skolyoz hastaları olan öğrenciler hariç; öğrencinin ailesinin yurdun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet edenler,

Taksirli suçlar hariç, sabıka kaydı bulunmayanlar,

Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz çıkarma cezası” almamış olanlar,

Yabancı Uyruklu öğrenciler için emniyet makamlarından alacakları oturma izin belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini verenler,

Tatil dönemlerinde geçici olarak en fazla 120 gün çalışan veya ücretli staj yapanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli bir işte çalışmaması veya sürekli geliri olmayanlar,

Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmayanlar KYK yurtlarından yararlanabilirler...

KYK Burs ve Kredi Başvuruları

BURS NEDİR ?

T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burstan yararlanacak öğrenciler,

- Ön lisans öğrencileri,

- Lisans öğrencileri,

- Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler (Şehit çocuğu/kardeşi, gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)

- İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler (İntibak veya hazırlık sınıfında burs verilmiyor)

- Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri (hazırlık sınıfında burs verilmiyor)

- ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100`e giren öğrenciler,

- Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrenciler burstan yararlanabiliyor...

Aman dikkat; Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamıyor...

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

- Ön lisans öğrencileri,
- Lisans öğrencileri,
- Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler (Şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb.),
- İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler (İntibak sınıfında öğrenim kredisi verilmiyor),
- Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Yeniden hatırlatmakta fayda var; Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamıyor... 

Müracaat Tarihleri

Burs ve öğrenim kredisi müracaatları, her yıl muhtemelen Eylül, Ekim veya Kasım ayları içerisinde alınmakta. Başvurular Kurumun web sayfası üzerinden interaktif olarak yqpılıyor.

Daha sonra burs ve öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Kurum tarafından kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılıyor. Beyanlarının doğru olmadığı tespit edilenlerin ise burs ve öğrenim kredisi hakkı iptal ediliyor.

Öğrencilerin, İnteraktif müracaatlarını yaparken her alanı dikkatlice incelemeleri, konuyu tam olarak kavradıktan sonra ilgili alanları cevaplanmaları çok önemli. Hatalı, eksik ya da gerçeğe aykırı beyanda bulunma burs ve öğrenim kredisi alımını engelleyebilir.

Evli olan öğrenciler ise sosyo-ekonomik durumları ile ilgili olarak eşlerinin sosyo-ekonomik bilgilerini ve çocuklarını beyan etmek zorundalar.

Öğrenciler, müracaatların bitim tarihinden itibaren öğretim durumunda meydana gelen değişiklikleri, müracaat tarihinin bitimini takip eden 30 gün içinde Kuruma durumunu anlatan bir dilekçe ile bildirilmesi gerekli ise belgelemesi halinde değişiklikler değerlendirmede dikkate alınıyor.

Burs ve öğrenim kredisi müracaat sonuçları muhtemelen Kasım sonu veya Aralık ayları içerisinde belli olmakta ve Kurumun web sayfasında ilan ediliyor.

Ayrıca belitmek gerekir ki, başvuran öğrencilerin ev adreslerine herhangi bir tebligat yapılmayıp sadece burs veya öğrenim kredisi kazanan öğrencilerin Kuruma vermiş oldukları elektronik posta adreslerine bilgi gönderiliyor. Bu yüzden elektronik posta adresinizi başvuruda yazar iken doğru yazıp yazmadığınızı kontrol etmenizi önemle tavsiye ederiz.

İlk Defa BURS / ÖĞRENİM KREDİSİ Alacak Öğrencilerin Yapması Gerekenler

Burs/öğrenim kredisi müracaatları, Kurumun web adresinden kabul ediliyor.

Burs / öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi isteniyor. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler ise istenmemekte olup, beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılıyor. İstenilen belgeler Kurumun kyk.gsb.gov.tr adresinde ilan ediliyor.


 

Eklenme Tarihi: 13:54 14-08-2016
KYK Kredi Burs Öğrenim kredisi Yurt