LYS - 2 geride kaldı, Fizik yordu...

Üniversite adayları için bugün yine bir sınav günüydü. LYS - 2 sınavı tüm yurtta yapıldı... Toplam 1 milyon 73 bin 18 adayın başvurduğu Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) maratonunda bugün fizik, kimya, biyoloji testlerinin yer aldığı LYS - 2 (Fen Bilimleri) geride kaldı. Bugün LYS - 5 (Yabancı Dil) sınavı da var.

Fem Yayınları Eğitim Koordinatörü Faruk Ardıç, sınavdan çıkan öğrencileriyle yaptığı göüşmelere göre sınavla ilgili yorumlarını bizlerle paylaştı;

"LYS - 2 Fen Bilimleri sınavında öğrenciler Fizik testinde oldukça zorlandılar. Müfredat dışı soru gelmemesine rağmen bazı sorularda ağdalı dil kullanılmış. Öğrenciler soruyu anlamak için birkaç kez okumak zorunda kaldılar.  2015 yılı Fizik sorularına göre hem zorluk derecesi artırılmış hem de daha çok bilgi ağırlıklı sorulara daha fazla yer verilmiştir. Fizik soruları dağılımı bakımından tüm müfredatı tarayıcı sorulardan oluşmuştur.

Kimya Testi öğrenciler için umut kaynağı oldu. Kimya soruları kolay, öğrencilerin beklediği tarzda sorulardan oluşmuştur. Geçen sene olduğu gibi bu sene de konu hâkimiyeti olan öğrenciler için kimya sorularını kolay geldi. Müfredat dışı soru gelmedi. Her zamanki gibi organik kimyadan 10 soru geldi.

Biyoloji sorular orta zorluk derecesinde geldi. Müfredat dışı soru sorulmadı. Konu dağılımında denge gözletildi. 2015 Biyoloji testiyle benzer zorluğa sahip. Yaklaşık beş sorunun seçici olduğu söylenebilir. Özellikle “Nükleik asit - protein sentezi” sorusu ve “Popülasyon genetiği” sayılabilecek soru daha çok dikkat çekiyor. Bunun dışında sürpriz sayılabilecek bir soru yok. Diğer sorular temel Biyoloji bilgisi ile çözülebilecek düzeyde. Sorular geneli itibariyle müfredata uygunluk gösteriyor. “Ekoloji” ve “Bitki biyolojisi” sorularının oranı biraz azalmış."

Bize ulaşan diğer öğrenci yorumlarını da aynen sizlerle paylaşıyoruz;

Mustafa Tetik / Ankara

Fizik: Beklediğimden daha sözeldi. Genel olarak orta düzey bir sınavdı bana göre...

Kimya: Çok zaman alacak sorular yoktu. Organik Kimya beklediğimden daha kolay geldi.

Biyoloji: Zor denilebilecek bir kaç soru vardı, genel olarak kolaydı. 

Ama sorular kaliteliydi hocam, ben beğendim :)

Seyma Memiş / Ankara

LYS sınavları genel olarak kolaydı. Fakat bize verilen süreleri iyi değerlendirmek önemli bir ayrıntıydı. LYS Kimya testinde genel olarak her test kitabında bulabileceğimiz sorular vardı. Organik Kimya soruları sayıca fazlaydı. Biyoloji soruları çok kolaydı. Önceki senelerde çıkmış sorulardan bir soru vardı sınavda. Sistem soruları kolay ve azdı.

Sevgi Öztürk / İstanbul

LYS Fizik`te mekanik soruları kolaydı fakat modern fizik sorulari ezber ağırlıklıydı...

Onur Kaymak / İzmir

Fizik geçen senelere göre daha sözeldi. Artık Klasik Fizikten çok Modern Fiziğe yoğunluk veriyorlar bence...

Kimya geçen yıllardaki gibiydi, zorluğu az olan, rahat yapılacak bir sınavdı.

Biyoloji orta zorluktaydı ve bilenin çok rahat yapacağı bir sınav olarak aklımda kaldı...

Haberin devamı geliyor...

 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 13:55 25-06-2016
LYS LYS 2 ÖSYM Sınav Üniversite Adayları Fizik Kimya Biyoloji