"YGS nankör bir sınavdı, LYS çalışanı seçecek"

`Bahar geldi, havalar güzelleşti, tatil yaklaşıyor` deyip duruyoruz ama milyonlarca öğrenci için bahar demek yaklaşan sınav takvimi demek... Onların bu önemli süreçte hissettiklerini, yine en iyi onlar ifade eder diye düşünüp bir üniversite adayından süreci ve duygularını başka adaylara iletmek üzere kaleme almasını istedik. 12. sınıf öğrencisi sevgili Şeyma Memiş bizim için üniversite adayı olan milyonlarca arkadaşına bir mektup yazdı... Aynen paylaşıyoruz... 

Merhaba arkadaşlar, ben Şeyma. MF öğrencisiyim. 12. sınıfta olduğum için zorlu bir maraton içindeyim bu aralar. LYS` ye 2 ay kaldı ve ben dahil tüm arkadaşlarım o kadar bunaldık ki hayatımızın her anı bu sınav oldu neredeyse. Her an ne yapsam, nasıl çalışsam, acaba başarabilecek miyim diye düşünüyorum. Aslında bunları düşünmek ve farkında olmak iyi bir şey ama fazla kaygı insanı başarısızlığa götürebiliyor. Dengede tutmak çok önemli. Geçen sene o kadar ciddiyetinde değildim bu yüzden fazla yüklenmedim derslere her öğrenci gibi :) O yılki konuları iyi öğrenmeye çalıştım. Bu bana son yıl çok yardımcı oldu. İşlediğimiz konuları rahatlıkla hatırlayabiliyorum. Bence bu süreçte asıl önemli olan planlı olmak. Ben çok çok çalışmadım, planlı çalıştım. Her konuyu bildiğimi emin oldum ve öyle YGS`ye girdim.

Sosyal hayatıma da zaman ayırdım. Sınavdan önceki yaz tatilinde pek çalışamadım. "Ah keşke sosyal bilimleri halletseydim yazın" diyorum bazen kendi kendime... YGS` ye kadar sadece YGS konularına çalışmak da yanlış. Öğretmenlerimiz sizin asıl sınavınız LYS diyor hep. Gerçekten de YGS`den çıktıktan sonra hak verdim onlara. YGS nankör bir sınav. Ne kadar çalışsam da olmayınca olmuyor. Ancak LYS çalışanı seçen bir sınav olacakmış umarım.

Ben Şubat`a kadar YGS ve okuldaki 12. sınıf LYS konularını birlikte götürmeye çalıştım. Özellikle Matematikte, Türev ve İntegral` i sonlara bırakmak çok sıkıntı yaratıyor. Bir çok arkadaşım öyle yaptı ve şu an yetiştirmeye çalışıyorlar. Şubat ayından YGS`ye kadar sadece YGS konularını çalıştım ve denemeler çözdüm. O zamanlar, o kadar panik halindeydim ki asla başaramam duygusu hakimdi hep. Kaygılarım çok arttı, her denemeye YGS’ye giriyormuş gibi girmeye çalıştım. Bu oldukça işe yaradı aslında. YGS’de de sanki sıradan bir denemeymiş gibi girdim sınava. Gerçekten de bir ara kendimi denemede sanacak kadar aşırı rahattım.

YGS’den sonra iki gün tatil yaptım. Sonra LYS`ye çaşlışmaya başladım. Odaklanma sorunları yaşadım tabii ki. Özellikle YGS açıklandıktan sonra geçici bir şok yaşadım ama umudumu hiç kaybetmedim. Hemen kendimi toparladım, çalışmaya devam ettim. Hala da çalışıyorum. Bu güneşli güzel havalarda ders çalışmak çok sıkıcı ve zor ama bu zamanlarda çalışan diğerlerini eleyip ön sıralara geçer diyorlar :) Umarım ben de LYS’de üst sıralarda kendime yer bulacağım...

Bu süreçte olan tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Umarım herkes gönlündeki, istediği bölümlere yerleşir. Bol şans.

Şeyma MEMİŞ

Sevgili Şeyma başarın emeğin kadar çok olsun...

 


 

Eklenme Tarihi: 07:45 24-04-2016
YGS LYS Üniversite Adayları Sınavlar Öğrenci Rehberlik