YGS'yi analiz et, LYS'lere odaklan...

25 Mart`ta, 2016 YGS sonuçları açıklandığı zaman ilk başta durumunun ne olduğunu öğrenciler pek tespit edemedi. Daha doğrusu herkes beklediği sonucu alamadığını, hatta yaklaşık 2 kat daha kötü başarı sırasıyla karşılaştığını düşündü. İşte Rehber Öğretmen Murat Aydın`ın değerlendirmesi...

Sene başından bu yana 3-4 defa YGS sonuçlarından çok geçerli bir netice beklemeyin, YGS’de umduğunuzdan daha kötü sıralamalar gelebilir, YGS’yi baraj sınavı olarak görün, YGS’deki sıralamanız ne olursa olsun değiştirmek çok kolay gibi onlarca cümle kurmuştum. Tabi olayın sıcaklığı ve psikolojisi bu tavsiyeleri o an unutturuyor. Nitekim herkes yine dediğimize geldi ve çalışmaya koyuldu.

Şimdi gelelim işin bilimsel boyutuna. 2016 LYS’de efsane çekişler olacak, 2016 LYS’de üst sıralamalara çıkmak daha kolay olacak dediğimde ‘’ne gibi hocam’’ diyenler çok oldu. Hemen şöyle izah edeyim.

1 puan farka 10 bin aday girer mi? Bu sene girdi. Bu da; belli puan aralıklarında yığılmanın çok olması anlamına geliyor. Yani aradan sıyrılmak, büyük sıçrayışlar yapmak ve zor denilen başarıları yakalamak kolay olacak. Ama tabi işin sırrı çalışmak, bunu da unutmayalım. Benim vermek istediğim mesaj bunun teknik olarak mümkün olduğu.

YGS başarı sıralamanız ne olursa olsun LYS’de ortalama 3-4 katı yukarı çekmek mümkün ve bunu yapan çok aday var. Bunun yanında 3-4 katı gerileyen de var, yerinde sayanda 7-8 kat çıkaran da.

Bir öğrencim YGS-1 puan türünde 22 bininci sıradaydı. YGS sonrası ciddi bir hayal kırıklığı yaşamıştı. (beklentisi 5 bin civarıydı çünkü) Toparlandı, çalıştı ve LYS sıralamasında 800 oldu. Demek ki bu mümkün. Önemli olan inanmak, çalışmak ve sabretmek. YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde 200-250 binlerde olup 20-25 binlere

çekerek Hukuk, Pdr, Psikoloji gibi bölümlere yerleşen binlerce hatta on binlerce öğrenci var. YGS-3 ve YGS-4 sıralamasında olup ta Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Tarih ve Coğrafya Bölümlerine giden çok öğrencilerim de oldu. İmkansız diye bir şey yok. Hatta o kadar kolay ki. Sadece buna sizin de inanmanız gerek.

YGS’de yarışan öğrenci sayısı ile LYS’de yarışan öğrenci sayısı aynı değil. YGS’ye 2 milyondan fazla aday girerken LYS ise ortalama 1,5 milyon civarında. Fakat şunu da unutmayalım LYS’ye giren 1,5 milyon civarı adayın ciddi anlamda en fazla 1 milyonu üniversiteye hazırlık yapıyor. 2 milyondan fazla adayın girdiği YGS’den sonra LYS’de bu rakamın çok azalmasından sonra, başarı sıralamalarında büyük değişimler beklemek normal değil mi?

Çok değerli öğrenci arkadaşlarım; LYS; bilenin kazandığı ve çalışanın kesinlikle karşılığını aldığı bir sınavdır. YGS sıralamanız nasıl olursa olsun bunun telafisinin olduğunu asla unutmayın. Tek yapmanız gereken LYS’ye odaklanmak. Eğer halen toparlanamadım, LYS moduna geçemedim diyen varsa şu andan itibaren çalışmalara başlamalı. Geride kalan süre yeter de artar. Zamanı doğru planlayın, motivasyonunuzu yüksek tutun ve kendinize güvenmekten vazgeçmeyin.

 Murat Aydın / Rehber Öğretmen - Eğitim Uzmanı 

 


 

Eklenme Tarihi: 10:14 06-04-2016