"LYS'lere büyük iş düşüyor"

2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı`nın (YGS) sonuçları açıklandı. ÖSYM tarafından yayınlanan sınava ait istatistikler ve karşılaştırmalar alan uzmanları tarafından tartışılmaya başlandı. En dikkat çekici bilgilerden biriyse, ortalama olarak adaylar geçen sene YGS`de 35,6 net yaparken bu sene ise 42,4 net yaptılar...

Rehberlik Uzmanı, Eğitimci Mehmet Arslan sonuçları yorumladı ve adaylara şöyle seslendi;

"Evet gençler, bir sınav daha geride kaldı. Aslında kolay bir sınavın verileri de bizleri çok fazla şaşırtmaması gerekir ama özellikle üst ve orta dilimlerde yığılmanın fazla olması, iptal edilen soruların da devreye girmesiyle karşımıza özellikle sıralamalarda sizleri hayal kırıklığına uğratan bir sonuç çıkmış olabilir.

Şunu söylemeliyiz ki, özellikle orta dilimde değil 1 net, çeyrek netle bile binlerce kişinin oynadığını gördük. Sınavın kolay olması, bazı soruların iptali bu durumun nedenlerinden... Hedefi ve beklentileri yüksek olan öğrenciler için bu tarz sınavlar hayal kırıklığı yaratan sonuçlar doğurmuştur her zaman. Özellikle psikolojik faktörlerin ön planda olduğu bu sınavlar, bir de kolay olunca hem şaşırtıcı hem de hayal kırıklığı yaratan sonuçlar doğurmuştur. Burada LYS`ye büyük iş düşmektedir. Çeyrek net ile bile sıralamaların bu denli değiştiği bir sınavda devreye doğal olarak LYS girer.

LYS; hak edenin ön plana çıkacağı, bilenle bilmeyenin, çalışan ile çalışmayanın net bir şekilde ayrılacağı bir sınavdır. Hele bu yıl, bu ayrım çok daha fazla kendini hissettirecektir.

Haydi arkadaşlar, vazgeçtiğiniz an hedeflerinizde uzaklaşırsınız. İstediğin sonuçları alamamış olabilirsiniz. Ama unutmayın, bunları telafi edebileceğiniz bir sınav önünüzde. Biran önce bu sınava odaklanmalısınız. Ne kadar erken yol alırsanız, o kadar büyük avantaj sağlarsınız. Başarılar..."


 

Eklenme Tarihi: 13:50 25-03-2016