YGS'nin ardından...

Üniversiteli olma yolculuğundaki adaylar için ilk etap anlamına gelen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) tüm yurtta yapıldı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’den gelen açıklamaya göre YGS`deki soruların tamamı "Temel Soru Kitapçığı" adı altında, kendi internet sitesinden tüm kamuoyunun bilgisine haftanın ilk günlerinde sunulacak. Adayların sınav sonuçlarıysa 25 Mart`ta açıklanacak.

YGS puanlarının tümü 150’nin altında olan adayların (Sınavsız Geçiş hakkı olanlar hariç),  LYS’lere girme, 2 yıllık Önlisans  programlarını tercih etme ve YGS puanlarıyla tercih yapma hakkı olamayacak. YGS’de tüm puan türlerinde 180’nin altında kalan adaylarsa sadece 2 yıllık Önlisans programlarını tercih edebilecekler… YGS’de en az bir puan türünden 180 ve üzeri puan alan adaylar Haziran ayında yapılacak olan LYS’lere girme hakkını elde edecekler. İsterlerse LYS’ye girmeden, YGS puanı ile alan Lisans programlarını da tercih edebilecekler tabii ki… Hak kazanan adaylar için LYS`ye başvurular, 1-14 Nisan`da alınacak. 

ÖSYM, sınav sonuçlarını 25 Mart`ta açıklayacak. Son bir kaç yıldır olduğu gibi bu yıl da adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. YGS sonuçları, T.C. kimlik numarası ve şifreyle ÖSYM’ye ait https://sonuc.osym.gov.tr linkinden, ayrıca SMS ve mobil uygulamalarından öğrenebilecek…

YGS`nin ardından uzmanlar genel olarak sınavın normal zorlukta olduğu söylüyor. Eğitim ve Eğitim editörleri olarak bizler de görüşlerimizi şöyle özetleyelim;

YGS bitti evet ama pek çok aday için süreç henüz bitmedi. Adaylar kendilerini LYS`ler için hızla programlamalı... Hedefleri realize etmek şu dönem için çok önemli. YÖK tarafından hazırlanan Yükseköğretim Program Atlası bu anlamda adayların son derece işine yarayacak bilgiler içeriyor (https://yokatlas.yok.gov.tr). Bu çalışmaya mutlaka bakılmalı ve durum değerlendirmesi bu bilgiler ışığında yapılmalı. Sınavlar sonrasındaki tercih dönemi de çok önemli... Üniversite seçimi, fakülte ve program belirlenmesi son güne bırakılamayacak kadar detaylı bir süreç.

Sevgili üniversite adayları unutmayın "Eğitim ve Eğitim" ailesi olarak adaylara 7/24 destek olmaya devam edeceğiz...

Siz sorun, Biz cevaplayalım...


 

Eklenme Tarihi: 17:03 13-03-2016