YGS'ye çeyrek kala...

Rehberlik Uzmanı Mehmet Arslan 2016 YGS`ye girecek adaylar için önemli tüyolar paylaştı... Şunları söyledi;

Evet arkadaşlar YGS`yeye çok az bir süre kaldı. "Bu saatten sonra neler yapılabilir? Performansımızı 20 gün kala nasıl arttırabiliriz?" Evet bu soruları sorduğunuzu duyar gibiyim. Hem sınav öncesi hem sınav anında uyacağınız küçük tüyolar sayesinde performansınızı bir, iki adım yukarıya taşıyabilirsiniz. Bunlar neler mi ? Gelin hep beraber bakalım... 

Sınava 15-20 gün kala yapmanız gereken en önemli şeylerden biri hem ders bazında hem de deneme bazında sınavlar çözmeniz. "Zaten bunu yapıyoruz" diyorsunuz, haklısınız... Fakat asıl önemli olan, her yaptığınız yanlış ya da boş bıraktığınız konu ile ilgili ekstra 10 soru çözmeniz. Bu durum size o konu ile ilgili soru işaretlerini silmenize yardımcı olacaktır. Belki o an kendinizi cezalandırıyor gibi olabilirsiniz ama gelecek adına aslında bu sizin için müthiş bir ödül unutmayın... Başarıya giden yolun doğrulardan değil yanlışlardan geçtiğini bilin. O yüzden yaptığınız yanlışlardan dolayı sakın moralinizi bozmayın. Hatta sevinebilirsiniz bile. Neden mi? Ne güzel işte, bak bilmediğin ya da yanlış bildiğin bir konuyu öğrenmiş oldun. Bu doğru hanene eklediğin bir puandır. Yanlışlarınızdan kaçamazsınız sadece kaçtığınızı zannedersiniz. Madem kaçamıyorsun, o zaman hatalarınla yüzleşmeyi öğrenmelisin. Yüzleşemediğin her yanlış, kaçtığını zannettiğin her hata seni hedefinden uzaklaştıracaktır.

En büyük heyecanın olduğu zaman dilimi genelde kitapçıkların dağıtıldığı, sınavın başladığı andır. Bu anda kalp atışları daha hızlı atabilir, stres daha fazla olabilir. Daha önce defalarca çözdüğümüz sorular, o anda gözümüze dünyanın en zor soruları gibi gelebilir. Yapmamız gereken şey, bu durumun gayet doğal olduğunu ve herkesin yaşadığı bir durum olarak düşünmemiz gerektiğidir. Derin bir nefes alıp, sorularla asla boğuşmadan savaşmadan sınava devam etmek yapmanız gereken tek şeydir. Gayet doğal olan heyecanımızı paniğe çevirirsek, işte bu bizim için olumsuz bir tablo ortaya çıkarabilir. Sakin olun... 1-2 soru yüzünden, moralinizi bozup geri kalan sorularınızı sakın ola ki çöpe atmayın. 

Acele etmek ile çabuk olmak arasında çok büyük farklar vardır. Sınavda çabuk olmaya çalışın fakat sakın acele etmeyin. Önemli olan soruları doğru yapmaktır. Sınavı önce bitirene ayrıca puanlar verilmiyor. Bütün soruları dikkatli bir şekilde okuyup, önemli olan kelime ve tümcelerin altını çizmeyi unutmayın. Özellikle sayısal sorularda işlemleri zihninizden sakın çözmeyin. Her işlemi kitapçığa yazmanızda çok büyük fayda vardır. Bu şekilde dikkatsizlikten yaptığınız hataları en aza indirmiş olursunuz. Her testin kendi içindeki bütün sorular aynı puanı getirir. Dolayısıyla zor soru ya da kolay soru kavramına takılmayıp her sorunun hak ettiği değeri verin.

Evet arkadaşlar, hepinize sınavda başarılar diliyorum. Sınav sizden daha büyük ya da zor değil. Gözünüzde çok büyütmeden, sınavın hak ettiği değerini mutlaka verin. Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle.

Mehmet ARSLAN / Eğitimci, Rehberlik Uzmanı


 

Eklenme Tarihi: 13:07 27-02-2016