2. dönem TEOG daha zor olacak şimdiden çalışmaya başlayın

TEOG kapsamında 2. dönem ortak sınavları 27-28 Nisan tarihlerinde yapılacak. Uzmanlar, 2. Dönem TEOG sınavlarının daha zor olacağını belirterek öğrencilere vakit kaybetmeden sınava hazırlanmaya başlamaları tavsiyesinde bulundu.

 

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında 8. sınıflar için 2. dönem ortak sınavları 27-28 Nisan 2016 tarihlerinde yapılacak. Uzmanlar, ikinci TEOG sınavlarında sorulacak soruların  yüzde 30’unun birinci sınav konularını, yüzde 70’inin ise birinci sınavdan ikinci sınava kadar olan konuları kapsayacağını belirtiyor.

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Yılmaz, 2. Dönem TEOG sınavlarının daha zor olacağını belirterek  öğrencilere daha fazla vakit kaybetmeden sınava hazırlanmaya başlayın uyarısında bulundu. Yılmaz, 2. dönem TEOG sınavı ile ilgili şunları söyledi;

“Bilindiği gibi birinci ve ikinci sınav, Yerleştirmeye Esas Puanınızı yarı yarıya oranında etkileyecek. Yani iki sınavın ortalaması alınacak. Birinci sınavlarla ilgili genel kanı sınavların geçen yıllara göre daha zor olduğu yönünde ki biz de aynı görüşteyiz. .  Sınav zorsa herkese zordur, kolaysa herkese kolaydır. Sınavın, geçen yılların sınavına göre daha zor olarak algılanmasının nedeni soruların öğrencinin anlama, yorumlama, neden sonuç ilişkisi kurabilme, karşılaştırma yapabilme, çıkarım yapabilme gibi daha üst bilişsel düzeyleri sorgulaması idi. 2.TEOG sınavına, birinci TEOG sınavından aldığınız dersler doğrultusunda ve şimdiden hazırlanmaya başlarsanız istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz” dedi.

TEOG sınavında başarı için bunlara dikkat

Yılmaz, TEOG’da yüksek puan almak için önerilerini maddeler halinde sıraladı. İşte TEOG’da iyi puan almak için yapılması gerekenler;

Okulda ve sınavlarda başarılı olmanın ön koşulu öğrencinin okuma alışkanlığı edinmesidir. Okuma alışkanlığı edinmiş öğrenciler, ister istemez çok sayıda sözcükle karşılaşıp sözcüklerin anlamını da öğrendiklerinden daha hızlı ve anlayarak okurlar. Bu nedenle de ders çalışmakta, ödev yapmakta ve sınava hazırlanmakta zorlanmazlar. Kısa sürede daha çok sözcüğün anlamını öğrenmek için her gün 10-15 dakikanızı sözlük okumaya ayırabilirsiniz. 

Sorumlu ünite ve konular bilinmeli

Hala indirmediyseniz Talim Terbiye Kurulunun sayfasından TEOG’da sorumlu olduğunuz ünite ve konuları, konularla ilgili sahip olmanız gereken edinimler ve kazanımlar listesini mutlaka indirmenizdir. Okul derslerine ve ikinci TEOG sınavına hazırlanırken öğrendiğiniz her konu ile ilgili edinim ve kazanımlardan öğrenme eksiğiniz olmadığına emin olunuz.

Öğrenmeye odaklanın

-Öğrenmenin gereklerini yerine getirme alışkanlığı edininiz.

-Derse hazırlıklı giriniz. (İşlenecek konuyu okumuş, sınıfta sormak üzere soru hazırlamış olarak)

-Dersi derste öğrenmek için dikkatlice dinleyiniz, derse katılınız ve anlamadığınızı sorunuz.

-Okuldan eve döner dönmez günün tekrarını ve ödevlerinizi yapınız.

-Öğrendiğiniz konu ile ilgili bilgilerinizi pekiştirmek üzere bulabildiğiniz farklı kaynaklardan soru çözünüz. MEB’in internet sitesinde yayınlanan soruları çözmeyi ihmal etmeyiniz.

-Ertesi gün işlenecek konularla ilgili daha önce yaptığınız ödevi gözden geçirip yeni işlenecek konuyu okuyunuz ve sınıfta sorulmak üzere gerekli notları alarak çalışmanızı tamamlayınız.

Öğrendiğiniz her konunun günlük hayatta nasıl kullanabileceğini ve diğer derslerle öğrendiğiniz bilgilerin ilişkisini bulmaya çalışınız.

2. dönem TEOG’da hangi konu ve ünitelerden sorumluyuz?

2. dönem TEOG sınavında öğretim yılı başından nisan ayının son haftasına kadar işlenecek tüm ünite ve konulardan sorumlusunuz. Bu nedenle haftalık ve aylık olmak üzere düzenli tekrar yapma alışkanlığını edininiz.

 


 

Eklenme Tarihi: 11:38 16-12-2015