TEOG’DA YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLER NE YAPACAK?

Heyecanla beklenen TEOG lise yerleştirme sonuçları belli oldu. Umuyoruz her öğrencimiz istediği hayal ettiği okula yerleşmiştir. Bütün öğrencilerimize bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyoruz. Peki, TEOG yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bundan sonraki süreç nasıl işleyecek? TEOG’la herhangi bir liseye yerleşemeyen ya da hiçbir tercihte bulunmayan öğrencilerin durumu ne olacak? Nakil başvuruları neye göre, nasıl ve ne zaman yapılacak? Bu yazıda tüm bu sorularınıza cevap bulacaksınız.

İstediğin okula yerleşemedin mi? Açıköğretim lisesine gitmek istemiyor musun? Keşke, başka bir okul mu olsaydı diyorsun? Ya da yanlış bir tercih mi yaptım diyorsun? Hala şansın var. Nasıl mı?

Öncelikle liseye yerleşen öğrencilerin kayıt için okula gitmesine gerek yok. Kayıtlar, e-okul üzerinden otomatik olarak yapılıyor. TEOG kapsamında tercih yapmayan öğrenciler ile hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, sistem tarafından otomatik olarak açık öğretim kurumlarına yerleştirildi. Peki, açıköğretim lisesine gitmek istemeyenler için ikinci bir şans var mı? Açıköğretime yerleşip gitmek istemeyen öğrencilerin yapması gereken, nakil başvurusunda bulunmak. Nasıl mı? İşte yanıtı;

Herhangi bir okula yerleşen öğrenciler ile hiçbir tercihte bulunmayan veya tercihte bulunduğu halde tercihlerinden birine yerleşemeyerek açık öğretim kurumlarına otomatik olarak yerleştirilen öğrenciler için 3 ayrı nakil dönemi var;

-17-21 Ağustos,

-24-28 Ağustos,

-31 Ağustos-4 Eylül 2015

tarihleri arasında 3 tercih alınarak YEP üstünlüğüne göre boş kalan kontenjanlar için yeniden yerleştirmeler yapılacak. Yapılan tercihlerin herhangi bir ortaokul müdürlüğünden mutlaka onaylatılması gerekiyor. Bu sayede daha çok istediğin okullar için hala şansınız olacaktır. Yerleştirmeye esas nakil süreci 7 Eylül 2015 tarihi itibarıyla sona erecek.

Fakat şunu asla unutmayın; Liseler birer araçtır. Bu aracın sana katacağı değerler çok çok önemlidir. Amaç sadece bir liseden mezun olmak değil, aynı zamanda kendini hem bireysel hem de sosyal anlamda geliştirmendir.

Merak edenler için TEOG yerleştirme istatistikleri

Milli Eğitim Bakanlığı TEOG yerleştirme istatistiklerini bugün açıkladı. Yerleştirmeye Esas Puanı hesaplanan 1 milyon 288 bin 315 öğrenciden; 1 milyon 108 bin 182`si tercih başvurusunda bulundu. Tercihte bulunan öğrencilerin yüzde 94`ünü oluşturan 1 milyon 36 bin 809 öğrenci tercihlerinden birine yerleştirildi.

Öğrencilerin yüzde 66`sına denk gelen 66 bin 736 öğrenci ilk beş tercihinden birine yerleştirildi. İlk on tercihinden birine yerleştirilen öğrenci sayısı ise 960 bin 136 oldu. Bu rakam öğrencilerin yüzde 87`lik kısmına denk geliyor.

248 bin 908 boş kontenjan

Tercihlerinden birine yerleşemeyen 71 bin 373 öğrenci ile hiçbir tercihte bulunmayan ve herhangi bir özel öğretim kurumuna kaydını yaptırmamış öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirildi. Bu sonuçların ardından okullarda halen 248 bin 908 boş kontenjan bulunuyor.

Merak ettiğiniz tüm sorularınızı uzmanlarımız 7/24 cevaplıyor

Soru sormak için Tıklayın


 

Eklenme Tarihi: 19:25 14-08-2015