LGS tercih sürecinde adaylar soruyor, uzmanlar yanıtlıyor

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) liselere geçiş için 2 Haziran`da uygulanan Liselere Geçiş Sınavı`nın (LGS) geçtiğimiz günlerde sonuçlarının açıklanması ardından tercih işlemleri başladı. LGS tercihlerini nasıl yapacakları konusunda pek çok sorusu olan sekizinci sınıf öğrencileri ve velileri uzmanlardan yardım almak için yoğun çaba sarf ediyor.

Adayların e-Okul üzerinden 13 Temmuz Cuma günü saat 17.00’ye kadar tercih yapabileceği süreçte sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip olanlar da dahil öğrenciler, adrese dayalı kayıt alan okul tercihinde bulunmak zorunda.

İşte bu anlamda öğrencilerin ve velilerin kafasına takılan tüm soruları cevaplamak üzere uzmanlar bir araya geliyor ve LGS yolcularıyla buluşuyor.

Herkese açık ve ücretsiz olarak yapılacak söyleşide devlet okullarını tercih edecek adaylar için nitelikli devlet liselerine yerleştirme ve adrese dayalı yerleştirme sisteminin detayları konuşulacak.

Liselere geçiş sürecine rehberlik edecek bu söyleşi 8 Temmuz 2018 Pazar Günü Saat 14.00’de Enstitü Koleji’nin Ataşehir’deki kampüsünde gerçekleştirilecek.

Uzman Eğitimci Hayati Oktay ve Uzman Psikolojik Danışman Alparslan Dartan`ın yanında Eğitim ve Eğitim editörleri Ece Karaboncuk ve Müge Arda `nın katılım ve desteğiyle yapılacak seminerde uzmanlar hem süreci yorumlayacak hem de soruları cevaplayacak.

Etkinliğe katılım sağlayan Uzman Psikolog Alparslan Dartan`a etkinlikle ilgili görüşlerini sorduğumuzda "Okul seçimi zorlu bir süreç. Sınavın zorluğu bir yana okul tercihleri de çocukları ve anne babaları etkilemeye devam ediyor. Tercih sürecini ve okul seçiminizi nasıl yönetmek gerekiyor sorusunun cevabı için bizler her zaman öğrenci ve ailelere destek oluyoruz" dedi.

Uzman Eğitimci Hayati Oktay ise "Lise tercihleri için veli ve aday öğrencilere doğru tercih detaylarını anlatmak çok önemli. İşte bu yüzden ben de bu buluşmada olacağım." diye yorum yapıyor.

Eğitim Uzmanı Ece Karaboncuk ise "Genç arkadaşlarımızın eğitim hayanının bu önemli döneminde onlara her türlü desteği vermek görevimiz. Bu inançla kurduğumuz sitemiz de dahil olmak üzere yarattığımız her imkanda soruları cevaplamak ve rehberlik etmekten sonsuz mutluluk duyuyoruz. Çünkü bizim işimiz eğitim..." diyerek görüşlerini özetledi.

Eğitim ve Eğitim ailesi olarak her zaman öğrencinin, öğretmenin ve velinin yanında yer alan bizler de bu buluşmanın daha çok insana ulaşması, cevapsız bir soru kalmaması ve sağlıklı bir tercih dönemi geçirilmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

8 Temmuz 2018 Pazar Günü Saat 14.00’deki herkese açık ve ücretsiz LGS Söyleşisine katılabilmek için katılım formunu mutlaka doldurun... 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 12:12 05-07-2018
LGS Sınav Tercih