Türkiye'nin LGS ile imtihanı...

Teog sisteminin kaldırılmasıyla beraber herkes merak içindeydi, acaba nasıl bir sistem gelecek diye? Yeni gelecek sistem öğrencilerin sınav kaygılarını azaltacak mıydı, okullar arasında Eğitim-Öğretim standardı sağlanabilecek miydi,  öğrenciler sırf puanı tuttuğu için evinden kilometrelerce  uzaktaki bir okula gitmeye yine  mahkum kalacak mıydı? Acaba hangi okullarımız nitelikli! olacaktı, hangi okullarımız mahalle mektepleri olacaktı? Bu soruların cevapları büyük tartışmalar ile yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Gelin, öncelikle TEOG sisteminin neden apar topar kaldırıldığına bir bakalım. 14 yaşındaki bir çocuğun bu yaşta böylesine önemli bir sınava muhatap olmasının gereksiz ve kaygı verici olduğu söyleniyordu. Peki yeni sınav sisteminde merkezi bir sınav var mı, var. Ve bu sınava isteyen tüm öğrencilere girebilecek mi, evet. Öyleyse TEOG sisteminin kaldırılmasına neden olan bu durum bu sınav sisteminde de hala mevcut. Çünkü yine bir sınav, yine bir kaygı yine bir sınav stresi.

Diğer neden çocuklarımızın kendi evinden oldukça uzak okullara psikolojik ve akademik olarak mahkum edilmesiydi. Özellikle büyük şehirlerde 15-20 km uzaklıktaki bir okula sadece puanı daha yüksek olduğu için öğrenci ve velilerin gitmeye mecbur kalması. Şu anki sistemde bu kalktı mı? Hayır. Aksine okul sayısı azaldığı için , şimdi öğrencilerimizin çok daha uzaktaki bir okula sırf nitelikli! olduğu için gitmek zorunda kalacaklar.

Kılavuz yayınlandı. Açıkçası kılavuzda Okul listeleri dışında dikkate değer bir bilgi göremedik. Peki sınav ile öğrenci alacak okullar hangi kriterlere göre seçildi? Bu sorunun da cevabını vermek çok güç. Bu listenin hazırlanırken yeterince özenli davranılmadığı çok net. Çünkü velilerden, eğitimcilerden hatta bürokratlardan ciddi bir tepki söz konusu. Özellikle birçok velinin BİMER ve CİMER’ e bu konu ile ilgili şikayetlerini ilettiklerini biliyoruz.

Ülkemizin 81 ilinin 34 ‘ ünde sınav ile öğrenci alan Anadolu Lisesi bulunmamaktadır. Bu ne demek? Öğrencimiz, kendi şehrinde Anadolu Lisesi olmadığı için  diğer illerdeki Anadolu Liselerini tercih etmek durumunda kalacak. Bırakın kendi evinden uzakta okumayı, başka bir şehre gitmek durumunda kalacak. Eee biz o zaman TEOG’ u neden kaldırdık diye hemen aklımıza bir soru geliyor. Gelelim diğer sorulara.

Toplam nüfusu 530 bin olan Çanakkale’ de hiç Anadolu Lisesi olmazken, 290 bin toplam nüfusu olan Nevşehir’ de, 352 bin nüfusu olan Niğde’de neden 1 Anadolu lisesi bulunmaktadır? Bunun gibi onlarca örnek bulabiliriz.

Yine yaklaşık 400 bin nüfusu olan İstanbul- Sancaktepe’ de hiç Anadolu Lisesi olmamasının kriteri nedir?

34 ilimizde  Anadolu Lisesi olmamasının temel nedeni nedir? Burada yaşayan 14 yaşındaki çocuklarımızı  Anadolu Lisesi okumak için neden başka şehirlere göndermek zorunda kalacağız?

922 bin nüfusu olan Çankaya’ da 7 Anadolu Lisesibulunurken, hemen hemen aynı nüfusa sahip 917 bin nüfuslu olan Keçiören’ de 2yazı ile de yazalım (iki), 670 bin nüfusu olan Yenimahalle’de ise yine  Anadolu Lisesi olmasını ne ile açıklayabiliriz?

İstanbul ve Ankara’ da puanı çok yüksek olan bazı okullar ( Maltepe Anadolu Lisesi, Nermin Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi vs.) bu listenin dışında kalırken, puanı çok daha düşük olan okulların bu listede olmasının temel kriteri nedir?

Özellikle büyük şehirlerde okulların ismine ve konumuna göre ciddi bir göç dalgasının olacağı oldukça aşikar. Şimdiden veliler nakillerini istedikleri  mahalle liselerinin yanına almaya başladılar bile. En azından bu sayede emlak piyasasında bir canlanma olacak gibi görünüyor.

Maalesef yine özensiz, bir çok soru işaretleriyle dolu bir süreç geçiriyoruz. MEB yetkililerinin bu konuda kamuoyunu aydınlatmaları, özellikle velilerin kaygılarını gidermeleri, gerekirse tercih kılavuzunda okul listelerinde yeniden bir güncelleme yapmalarında fayda vardır. ÖSYM, uyarıları dikkate alıp 1 ay içinde sınav sisteminde 4 defa değişikliğe gitti. Yanlıştan dönmek bir erdemdir. Var ise bir yanlışlık, bir eksiklik mutlaka düzeltilmelidir. Bu konuda MEB yetkilerinin kamuoyunun tepkilerini ve seslerini dikkate alıp gerekli düzenlemeleri yapacağına inanıyoruz.

Özetle; 81 ilimizde üniversitemiz var ama 34 ilimizde Anadolu lisemiz yok. Bu çelişkiyi ne ile açıklayabiliriz?

Mehmet Arslan

Rehber Öğretmen

 


 

Eklenme Tarihi: 13:37 14-04-2018