Özel Okul Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yerleştirmeye esas puan YEP’i 30 Haziran 2017 tarihinde açıklayacağını duyurdu. Puanların açıklanmasının ardından tercih süreci de başlamış olacak. Önce adaylar özel okula kayıt için tercih yapacaklar. Tercihlerinde özel okulların taban puanına bakarak tercih listelerini oluşturacaklar. Uzman Eğitimci Hayati Oktay "Özel okullar için tercih süreci nasıl olacak?" sorusunu egitimveegitim.com için yanıtladı...

"Özel okul tercihleri 30 Haziran - 13 Temmuz tarihleri arsında yapılacak.

Çocuğunuzun Özel okullarla ilgili puanlarını hesaplayabilmek için karne notlarında yer alan birinci ve ikinci TEOG sınavındaki puanlarına bakmak gerekiyor.

Örnek; TEOG sınav puanlarının Türkçe 85-100, Matematik 80-75, Fen Bilimleri 85-85, İnkilap Tarihi 90-90, Yabancı Dil 100-95 olduğunu varsayalım. Bu durumda Robert Koleji için 1000 Üzerinden puanı 783, Fransız Liseleri için 900 üzerinden 697.5, Alman Lisesi için 900 üzerinden 792.5, Üsküdar Amerikan Lisesi için 400 üzerinden 345 puan olacak. Görüldüğü gibi her okul için farklı bir puan belirlenmiş oluyor. Bunun nedeni her okulun farklı dersleri baz alarak taban puanlarını belirlemesinden kaynaklanıyor.

Özel okul tercihi yapacaksanız ve bu özel okul eğer Yabancı özel okullardan ise, önce özel okul puanlarınızı ilgili okulun puan hesaplama yöntemine göre hesaplamanız gerekiyor. Eğer hesapladığınız puanınız tercih edeceğiniz özel okulun ilan ettiği taban puandan daha yüksekse bu okula ön kayda başvurabilirsiniz. Ön kayıtlar sonucu sıranız gelmişse kesin kayıt yaptırabilirsiniz. Önemli bir noktayı hatırlatmakta yarar var. Herhangi bir özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenciler, merkezi tercih ve yerleştirmeye başvuramıyorlar. Özel okul tercihi yaptığınızda, merkezi yerleştirme dönemi olan 14 Temmuz tarihilerinde yapılacak tercih işlemleri için tercih ekranı bu öğrencilere kapanmış olacağından, kesin kararı veren veliler kayıtlarını 13 Temmuz’a kadar ilgili özel okula yapmalılar.

Özel Okul Yerleştirme puanı(ÖYP) nasıl hesaplanıyor?

Robert Kolej için Kayıt kabul için kullanılan puan hesaplama formülü;

ÖYP = (3T1+3M1+2F1+2SB1)x0,30 + (3T2+3M2+2F2+2SB2)x0,70

Görüldüğü gibi Özel okullar (Türkçe - Matematik - Fen - TC. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük) 4 dersin notlarını kullanmaktadır.

Merkez Sınavların Ağırlığı burada Birinci sınavların % 30’u, İkinci sınavların % 70’i olarak kullanıyor.

Fransız Liseleri içinse; 

ÖYP = (3xT1+2xM1+2xF1+2xİnk1)x0,50 + (3xT2+2xM2+2xF2+2xİnk2)x0,50

Formülde görüldüğü gibi katsayılar ve merkezi sınav ağırlıkları değişebiliyor.

Her özel okul için web sayfalarından puan hesaplama formülüne ve taban-tavan puanlarına ulaşabilirsiniz. Mümkünse tercih etmeyi düşündüğünüz okulu giderek yerinde ziyaret etmeniz ve yetkililerden doğrudan bilgi almanız yararlı olacaktır.

  

Özetle; Her öğrenci Tercih aşamasında gönlünce bir liseye yerleşmek istiyor. Doğru bir tercih için her lisenin kabul koşulunu detaylıca incelemek ve okulun taban puanı için kendi puanınızı hesaplayarak bilinçli bir tercih listesi oluşturmanızda yarar var.

Lise yolundaki tüm öğrencilere başarılar dilerim."

HAYATİ OKTAY

UZMAN EĞİTİMCİ

Twitter.com/hayatiokty


 

Eklenme Tarihi: 11:22 20-06-2017
ÖZel Okul TEOG Puan Sınav Yerleştirme