TEOG sınavlarındaki ilk dönemeçten sonra...

1 milyon 190 binden fazla 8’inci sınıf öğrencisinin katıldığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavları / 1’in ikinci oturumu bugün tamamlandı. Fen Bilimleri, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, İngilizceden toplamda 60 soru soruldu. 1. Dönem Merkezi Ortak Sınav Soru ve Cevapları MEB`in Eğitim Bilişim Ağ EBA`ya yüklendi. Hem dün hem bugün olan sınavların çok zor olmamakla birlikte ayırt edici soruların da olduğunu söylemek mümkün.

Gelin bugün de testleri beraber analiz edelim.

Fen ve Teknoloji: Ders kitabını takip eden öğrencilerin rahatlıkla yapabileceği sorulardır. İki üniteden oluşan sorular genellikle bilgiyi yorumlama ve analiz edebilme becerileri gerektirmektedir. Genel olarak zorluk derecesinin orta düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: MEB müfredat ve kazanımlara oldukça uygun bir sınavdı. Derslerine düzenli çalışan öğrencilerin rahatlıkla yapabileceği sorular yer aldı. Geçen seneye göre birinci ünitenin soru sayısı azalmış; 2. ve 3. Ünitelerin soru sayısı artmış. 1 sorunun çeldiriciliği oldukça fazla. Diğer soruların cevapları oldukça anlaşılır.

Yabancı Dil: Yine MEB`in müfredat ve kazanımlarına oldukça uygun bir testti. Paragraf sorularının fazla olduğu, kelime bilgisinin oldukça önemli olduğu bir test olarak karşımıza çıktı. Geçen seneye göre mukayese ettiğimizde zorluk derecesinin orta düzeyde olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

İlk oturum tamamlandı. Şimdi biraz dinlenme zamanı. Gücümüzü ve enerjimizi depoladıktan sonra yeniden çalışma zamanı. 2. oturum için önümüzde daha uzun bir zaman dilimi var. 2. dönem sınavları 26 - 27 Nisan’da ypılacak. Yanlışlarımızı, hatalarımızı telafi edecek güce ve zamana sahibiz. Hepinize geçmiş olsun diliyor ve başarılar diliyoruz.

Eğitim ve Eğitim Rehberlik Birimi

 

                                                                                                                             


 

Eklenme Tarihi: 11:59 25-11-2016
TEOG