TEOG sınavında 1. gün nasıldı?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik merkezi 1. dönem ortak sınavların ilk gün oturumları sona erdi. Eğitim ve Eğitim uzmanları TEOG adaylarının sorularını cevaplıyor. TEOG’la ilgili merak ettiğiniz her şeyi uzmanlarımıza sorabilirsiniz...

Yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde saat 09:00, 10:10 ve 11:20`de başlayan sınavlarda, öğrenciler bugün Türkçe, Matematik, Din kültürü ve Ahlak bilgisi derslerinden sınava girdi.

Bütün testleri analiz etmek gerekirse;

Türkçe: Geçmiş yıllarda olduğu gibi yine Paragraf sorularının ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Paragraf sorularının yanında Yazım, noktalama, fiilimsi ve öge konularından bilgi gerektiren sorular gelmiştir.. Genel olarak okuduğunu anlama, yorumlama ve kelime bilgisi gerektiren bir sınavdı.                   

Matematik: Çalışan öğrencilerin rahatlıkla yapabileceği bir sınav olarak karşımıza çıkmıştır. Soruların çok zor olduğunu söyleyemeyiz. Fakat kesinlikle bilgi gerektiren , yeterli düzeyde çalışan öğrencilerin yapabileceği sorulardır. Belki de öğrencilerin en çok zorlandığı sorular karekök konusundan gelen sorulardı. O yüzden eleyici soruların da olduğunu söylemek oldukça mümkün.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: Günün öğrencilerin rahatlıkla yapabildiği test olarak karşımıza çıkmıştır. Öğrencilerin zorlanmadıkları, rahatlıkla yaptıkları bir test olmuştur.

Sonuç olarak bilginin yanında her sene olduğunu gibi okuduğunu anlama, yorumlama ve analiz etme becerilerinin ön planda olduğu bir sınav oldu. Geçen seneye göre bu yıl ki sınavın daha ayırt edici özellikte olduğunu söyleyebiliriz.

Yarın gerçekleşecek olan 2. oturumda tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

Eğitim ve Eğitim Rehberlik Bölümü

 


 

Eklenme Tarihi: 15:02 23-11-2016
TEOG 1. Gün Sınav Ortaöğretim Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş 8. sınıf Değerlendirme Soru Cevap