TEOG; İşte sınav öncesi ve sınav anı için fark yaratan tüyolar

Gündem TEOG... Öğrenciler kadar, veliler ve öğretmenler de heyecanlı. Peki bu süreç en iyi nasıl değerlendirilmeli? İşte Uzman Eğitimci ve "TEOG Başarı Kılavuzu" kitabının yazarı Hayati Oktay`dan önemli tavsiyeler...

"Anne Babalar olarak hangi sınav olursa olsun çocuğumuzun okuluna yılda iki kez ancak gideriz ama sınav günü okul bahçesinde oturur sınav sonuna kadar bekleriz. Anne Babalara hep önerim sınav günü çocuğunuzu her gün nasıl okula gönderiyorsanız öyle gönderin. Çünkü TEOG sınavı okulda yapılan yazılıların MEB tarafından yapılacak olanıdır. Her yazılı olduğunda okula gidiyor musunuz? Gitmediğimiz ortadayken TEOG sınavlarında okula gidince öğrenciyi ister istemez strese sokar, öğrenci bu durumu kendince farklı anlamlandırır ve kaygılanır. Öncelikle öğrencimizi kendi haline bırakalım.

TEOG ‘dan bir gün önce ne yapılmalı?

Sınavlara hazırlığınızı yaptınız ve her dersin tüm konularını öğrendiniz, tekrar ettiniz ve bir çok deneme sınavı ile kendinizi ölçtünüz. Tüm bunlara rağmen yapılan denemelerde yaptığınız yanlışlar varsa bunların üzerinde çalışmanızda yarar var. Son gün ders çalışılmaz diye bir kural yok. Aklınıza takılan bir konu varsa kitabınızdan bu konuyu okuyabilirsiniz. bakabilirsiniz. TEOG sınavına kadar olan süreçte uyku ve beslenme düzeniniz nasılsa aynı şekilde devam ettirmelisiniz. Alışkanlıklarınızda önemli değişiklikler yapmayınız.

Sınav günü ne yapılmalı?

Sınav günü dinlenmiş ve hafif bir kahvaltı ile güne başlamış olmalısınız. Okula servisle gidiyorsanız, her zamanki gibi yapın ve servisle okula gidin. Tören havasında sınava gitmemenizi öneriyorum. Bu şekilde davranmak sınav kaygınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Anne veya Baba ile sınav gitmek isteyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki ; bu sınav da diğer sınavlar gibi kendi okulunuzda kendi sınıflarınızda yapılmaktadır. Kaygı duyacağınız, ya da ihtiyaç duyacağınız her hangi bir durum söz konusu değildir.

TEOG anında ne yapmalı ?

Öncelikle moral ve motivasyonunuz bu sınavın iyi geçeceği yönündeki olumlu düşüncelerle iyileştirilmeli..

Böylece sınav anında sorulara ön yargı ile yaklaşılmaktan kaçınılmalı. Şimdi sırasıyla adım adım ne yapılacağını sıralayalım;

 • Sınav sırasında soruyu dikkatle okumalı, tam okumadan ve anlamadan cevaplandırma yapılmamalıdır.
 • Zorlanılan sorularda çok vakit kaybedilmemelidir bu sorularda zaman kaybetmemeli.
 • Zor sorulara bir işaret koyup diğer sorulara geçilmelidir. Cevaplandırılan sorular bittikten sonra işaret koyulan zor sorulara tekrar bakılmalıdır. Tüm sorular cevaplandırılmalıdır.
 • Sakın sınavdan erken çıkmayın. Süreyi sonuna kadar kullanın. Tüm cevaplarınızı kontrol edin.
 • Test tekniğinin en önemli unsurlarından birsi de şıklardan giderek cevabı bulmaktır. Zorlandığınız sorularda bu işlem yapılabilir.
 • TEOG sınav süresi bir soru için 2 dakika olarak belirlenmiştir. Bu nedenle zaman kavramı sınavda unutulmamalıdır. Zaman verimli kullanılmalıdır.
 • Hiçbir soruyu boş bırakmayın. Çünkü Yanlışlar doğruyu götürmüyor.
 • Sınav sırasında hep aynı pozisyonda oturulmamalı. Bazen vücut esnetilerek rahatlama sağlanmalıdır.
 • Cevap kağıdına işaretlemede kaydırmamak için kodlama işlemine dikkat edilmesi gerekmektedir. Soruyu çözdüğünüz anda optik forma dikkatlice kodlanmalıdır.
 • Önceden belirttiğimiz gibi sorularda boş bırakmayın. Mutlaka her sorunuzun bir cevabı olsun. Çünkü yanlış doğruyu götürmüyor.
 • TEOG sınav günlerinde sınav oturum aralarında bitmiş sınav sorularını veya sınav konularını tartışmayın, konuşmayın. Bir sonraki sınavla ilgili hatırlayamadığınız bir konu varsa kitabınızdan bakın, arkadaşınıza sorun. Bunda mahsur yoktur. En önemlisi önce ihtiyaçlarınızı giderin. 

Tüm öğrencilere başarılar dilerim.

HAYATİ OKTAY

Uzman Eğitimci

Twitter.com/hayatiokty"


 

Eklenme Tarihi: 10:06 22-11-2016
TEOG Hayati Oktay Sınavdan Korkmuyorum Tüyo TEOG Başarı Kılavuzu Eğitimci Uzman Kitap