TEOG için tercih dönemi başladı

8. sınıf öğrencilerinin liselere geçişi sırasında yapılan TEOG sınavlarının ardından, tercih dönemi başladı... MEB`in sınav takvimine göre tercihler 25 Temmuz tarihine kadar devam edecek. İşte süreç...

29 Haziran tarihinde TEOG sürecinde Yerleştirmeye Esas Alınacak Puanların (YEP) açıklanmasıyla birlikte 2016 liselerin taban puanları da belli olmuştu. Sınavlara giren ve sonuçlarını alan öğrenciler tercih işlemlerini öğrenci/veli tarafından bireysel olarak https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecek. Yapılan tercihler mutlaka ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerine onaylatılacak. Tercihlerde 25 okula listeye eklenebilecek. Tercih işlemleri 15-25 Temmuz 2016 tarihleri arasında yapılabilecek. Elektronik ortamda onaylanan “Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu” nun çıktısı alınarakokul müdürlüğü ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek.

Yerleştirme işlemleri MEB tarafından, öğrencinin tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP ve sıralama üstünlüğü göz önüne alınarak yapılacak.

YEP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları, 08 Ağustos 2016 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek. Öğrenciler, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihiyle sonuç bilgilerini sorgulayabilecek. MEB öğrencilere ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyeceği konusunda yine açıklamalarda bulundu.

9-15 Ağustos 2016, 19-23 Ağustos 2016, 26-31 Ağustos 2016 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecek. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezi olarak yapılacak. 

Yerleştirme işlemleri tamalanıp öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlendiğinde, kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak yapılmış olacak.

Aman Dikkat: "ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM" butonunu işaretlediği halde 09 Eylül 2016 tarihine kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencinin yerleştirilmesi, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumlarına yapılacak.

Eğitim ve Eğitim Rehberlik Servisi olarak tüm bu süreçte, sorularınıza cevap vermeye, merak ettikleriniz konusunda sizlere rehberlik etmeye devam edecğiz. #SizSorunBizCevaplayalım


 

Eklenme Tarihi: 17:39 14-07-2016
TEOG Tercih Okul 8. Sınıf Aday Sonuç Sınav Lise