TEOG'da bundan sonrası...

Evet sevgili arkadaşlar, aylardır beklediğiniz sonuçlar belli oldu. Öncelikle geçmiş olsun hepinize. Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek, sınav sonuçlarında hangi verilere dikkat etmemiz gerekiyor, gelin şimdi onları inceleyelim...

İşte süreç ve detayları;

  • Tercihlerde hangi veriye dikkat edeceğim ?

Arkadaşlar, tercihlerde dikkat etmeniz gereken en önemli veri Türkiye Geneli Yüzdelik Dilimi`dir. İl Geneli Yüzdelik Dilimi tercihlerde bizlere çok sağlıklı bir veri vermeyebilir. Neden? Çünkü tercihlerde il sınırlaması yoktur. Her öğrenci, ülkenin her yerindeki okulları tercih edebilir.

  • Tercihler ne zaman ve nasıl yapılacak ?

Tercih işlemi 15 - 25 Temmuz tarihleri arasında öğrenci/veli tarafından bireysel olarak https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

  • Özel okula kayıt yaptıran öğrenciler tercih yapabilirler mi ?

TEOG puanıyla özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler tercihte bulunamayacaktır.

  • En fazla kaç tercih yapacağım ?

En fazla 25 tercih yapılacak. Öğrencilerin, tercihlerinde düşündükleri değişiklikleri okul müdürlüklerinde onaylama işleminden önce yapmaları gerekiyor.

  • Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak ?

 Tercih işlemleri tamamlandıktan sonra 8 Ağustos’ta yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacak.

  • Tercih yapacağım okullar hakkında nereden ve nasıl bilgi alabilirim?

Geçen yıl MEB, bu konu ile ilgili e- okul sisteminde bütün okul listelerinin, yüzdelik dilimlerinin ve kontenjanlarının olduğu bir kılavuz yayınlamıştı. Sanırım önümüzdeki günlerde bu konu ile ilgili verileri paylaşacaktır.

  • Boş kalan kontenjanlara nasıl başvuru yapacağım ?

Boş kalan kontenjanlar için 9-15 Ağustos, 19-23- Ağustos ve 26-31 Ağustos tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil işlemleri gerçekleştirilecek. 5-8 Eylül arasında ise, il/ilçe yerleştirme ve nakil komisyonlarınca nakil tercih başvurularının alınacak. 9 Eylül itibarıyla yerleştirme işlemleri tamamlanacak.

Sorularınızı, 7/24 www.egitimveegitim.com ` a bekliyoruz.

Eğitim ve Eğitim Rehberlik Servisi


 

Eklenme Tarihi: 22:09 29-06-2016
TEOG Rehberlik Eğitim YEP