TEOG sona erdi! T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sorularında çelişkili ifadeler dikkat çekici

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik merkezi 2. dönem ortak sınavı bugün itibariyle sona erdi. Ortak sınavların 2. dönem TEOG oturumu, yurt içinde 970 merkez, 16 bin 237 okul, 91 bin 349 salonda; yurt dışında ise 7 ülke, 14 merkez, 22 okulda gerçekleştirildi.

 

İşte soru analizleri...

 

Yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde saat 09.00, 10.10 ve 11.20`de başlayan sınavlarda, öğrenciler dün Türkçe, Matematik, Din kültürü ve Ahlak bilgisi, bugün ise Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil derslerinden sınava girdiler.

Her ders için dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C, D kitapçık türleri kullanıldı ve her bir ders yazılısının süresi 40 dakika oldu.

Bütün testleri analiz etmek gerekirse ;

 

Türkçe : Paragraf ve anlam sorularının fazla olduğunu görülüyor. Özellikle dikkat gerektiren soruların fazlalığı dikkat çekici. Zorluk derecesinin orta düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle “özveri” kelimesinin geçtiği soruda öğrencilerin oldukça zorlandığı görüldü.

 

Matematik : En eleyici testin Matematik testi olduğu rahatlıkla söylenebilir. Öğrencilerin en çok zorlandığı, çalışmayan öğrencinin asla yapamayacağı bir test olarak karşımıza çıktı. Geçmiş yıllara göre zorluk derecesinin epey yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi : Günün öğrencilerin rahatlıkla yapabildiği tek test olarak karşımıza çıktı. Öğrencilerin zorlanmadıkları, rahatlıkla yaptıkları bir test oldu.

 

Fen ve Teknoloji : Sorular geçmiş yıllara göre oldukça kolaydı. Müfredata uygun, seçici soruların olduğu, genel anlamda kolay bir test olarak karşımıza çıkmıştır.

 

T.C. İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük : Özellikle 1-2 sorudaki çelişkili ifadeler dikkat çekmiştir. "Sosyal ve Kültür" cevaplı soru, öğrencilerin aklını karıştırdığı bir gerçek. 1-2 soru dışında genel itibariyle müfredata uygun ve açık sorular olarak karşımıza çıkmıştır.

 

Yabancı Dil : Yabancı dil sınavı da 2. günün en kolay sınavlarından biri olarak görülmüştür. Öğrencilerin büyük bir bölümünün rahatlıkla bu testi başarı ile yaptıkları görülmüştür.

 

Tüm öğrencilerimize hem sınavlarında hem yaşamlarında başarılar diliyoruz. Tercih döneminde görüşmek üzere.


 

Eklenme Tarihi: 13:22 27-04-2016
TEOG Sınav öğrenciMEB