TEOG annesinin kaleminden...

Temel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş (TEOG) ortak sınavlarının ikincisine nerdeyse bir ay kala, şimdiden öğrencilerde ve velilerde stres oluşmaya başladı bile... Hele bir de ilk ortak sınavda istediği sonuca ulaşamayan öğrenci ve velinin stresi daha büyük sanki... İsterseniz, bu süreci yoğun şekilde yaşayan bir TEOG velisinin sesine kulak verelim. Bakalım nelerle karşılaşmış, hangi duygular içerisinde olmuş, bir de onun kaleminden okuyalım bu süreci...

"Biz TEOG anneleri olarak, herhalde hepimizin en yoğun hissettiği duygu kaygı. Tabi herkesin kaygısının sebepleri de farklı. Öğrencilerin sınavda çalışmalarının karşılığını alabilmeleri maalesef bir çok etkene bağlı: Çocuğun sınavdaki duygusu, algısı, psikolojisi, sağlığı... Bu süreçte derslerden ayrı ayrı sınav yapılması ve ara verilmesi öğrenci açısından olumlu. Stres ve kaygı bu şekilde sınavlara bölünmüş durumda. O yüzden ders ders bu sınavın yapılmasını destekliyorum.

Öğrencilerin başarılarını sınavla değerlendirmeyi doğru bulmasak da sistemdeki aksaklıklardan dolayı başka yöntemlere de güvenmiyoruz. Yani okul başarı notlarının sonuçlara eklenmesi ve bu yöntemle onların yıl içindeki çalışmalarının ölçülmesi olumlu olsa da bazı kişisel değerlendirmelerin bu işe katılabileceği bir gerçektir.

Ayrıca not değerlendirmede orta öğretim kurumları arasındaki farklılıklar, bazı okullardaki öğrencilere avantaj getirirken bazılarına da dezavantaj getiriyor. Çünkü bu başarı notlarındaki önemsenmeyen küçük farklar öğrencilerin sıralamasını değiştiriyor. Kaldı ki bu sınav her nekadar aksi ifade edilse de bir sıralama sınavıdır.

Sınavda yanlışların doğruları götürmemesi öğrencilerin stresini azaltsa da sıralamada önemli kaymalar oluşturabiliyor. O yüzden, şans faktörü bu süreçte maalesef önemli olabiliyor. Oysa bu tarz sınavlarda şans faktörünün mümkün olduğu kadar minimum olması gerekir.

Sorularla ilgili temennim, soruların anlaşılır, net ve açık uçlu olmaması, öğrenciyi tereddütte bırakmamasıdır. Çünkü, bir iptal edilen soru sadece o soru ile ilgili kalmıyor, ardındaki sorulara olan konsantrasyonu da bozuyor. Madem sınav çocukların bilgisini ölçmeyi amaçlıyor o zaman sorular nitelikli ve bilgiyi hedeflemeli.

Bu çocuklar zaten yaşları itibariyle genç ve çocuk arasında kalmış gruplar olduğundan psikolojilerinin yönetmekte biz anne ve babaları oldukça zorluyor. Onlar ne çocuk, ne büyük... Bazen kendilerine nasıl davranacağımız konusunda bile çok tereddüt yaşıyoruz hatta çatışıyoruz. Sanıyorum bu süreçte mümkün olduğunca bizlerin de zaman zaman eğitimden geçmesi şart...

Son olarak, bütün çocuklara emeklerinin karşılığını alması dileğiyle başarılar diliyorum."

Serpil Boylu / TEOG Annesi

TEOG sınavına 1 milyon 174 bin 427 öğrenci girecek

Nisan ayında ortaokul 8. sınıfta okuyan 1 milyon 174 bin 427 öğrenci hedeflerine uygun bir liseye yerleşebilmek için TEOG sınavlarının ikincisine girecek. Öğrenciler bu sınavlarda, Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, T. C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden testler çözecek...

 


 

Eklenme Tarihi: 12:16 30-03-2016