SÜREÇ DEVAM EDİYOR...

TEOG`un ikinci dönem sınavları da geride kaldı. Sonuçlar 5 Haziran tarihinde belli olacak. Fakat şunu unutmamak gerekir 5 Haziran tarihinde belli olacak puanlar sadece "Ortak Sınav Puanları"dır. Tercih yaparken dikkate alınacak puan YEP ve yüzdelik dilimler 24 Haziran tarihinde belli olacak. Puanlar yükselir, düşer  ya da aynı kalır. Ne olursa olsun aslolan yüzdelik dilimdir. Puanlar yanıltıcıdır, yüzdelik dilimler ise sahicidir. Puanlar sürekli oynar, yüzdelik dilimler sabittir. Çok değişmez. Yüzdelik diliminiz orada size bakarken puanınıza sakın güvenmeyin...

2.TEOG sınavının kolay ya da zor olduğunu söylemek çok doğru olmayabilir. Bunu ancak sonuçlar açıklandıktan sonra söyleyebiliriz. Fakat 1. TEOG sınavında 4742 öğrencinin bütün sorulara doğru yanıt verdiğini düşünürsek sınavın zor olduğunu söylemek pek mümkün değil. Bu durumun  öğrencilerin lehine bir durum olduğunu söylemek çok doğru olmaz. Sadece sınav sonrası sanal bir bahar havası yaşatır o kadar. Kısa süreli, geçici bir mutluluktur bu... Fakat sonuçlar açıklandığında aslında aldığımız puanın pek işe yaramadığını görünce yaşadığımız hayal kırıklığı da sarsıcı olabilir.

Bu yıl asıl üzerinde durulması gereken daha doğrusu velilerin cevaplaması  gereken ilk soru şu olmalı; "Benim çocuğum devletin okullarında mı okuyacak yoksa özel ya da yabancı bir okulda mı?" Neden? Çünkü bu süreçte özel okulların kayıt takvimi en önde gelmektedir. Dolayısıyla veliler ve öğrenciler sonuçlar açıklanır açıklanmaz hatta şimdiden bu sorunun cevabını düşünmeli. Eğer cevapları özel bir okula kayıt yaptırmak ise belirlenen tarihlerde kayıt yaptırıp belki de bu kayıt hengamesinden kurtulmuş olacaklar.

Bundan sonraki süreçte Teog tercih ve yerleştirme takvimini incelemekte fayda var:

05 Haziran 2015

Ortak Sınavlar Puanlarının İlanı

5-9 Haziran 2015

Ortak Sınavlar Puanlarına İtiraz

24 Haziran 2015

8’inci Sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) İlanı

24 Haziran 2015
10 Temmuz 2015

Sınavla Öğrenci Alacak Özel Okulların Kayıt İşlemleri

06-16 Temmuz 2015 (Saat 17.00’ye kadar)

Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması

14 Ağustos 2015

Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve Kesin Kayıt

14 Ağustos 2015

Boş Kontenjanların İlan Edilmesi

17-21 Ağustos 2015

İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Tercih başvuruların alınması

24 Ağustos 2015

Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve Kesin Kayıt

 

Hepinize kolay gelsin.Sorularınızı mutlaka bekliyoruz.

 


 

Eklenme Tarihi: 23:13 11-05-2015