TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak?

1 milyon 170 bin 582 öğrencinin katıldığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi kapsamında yapılan birinci dönem ortak sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından TEOG kapsamında 8. sınıflar için gerçekleştirilen birinci dönem ortak sınav sonuçlarının geçen hafta açıklanması bekleniyordu ancak velilerin, 25-26 Kasım 2015 tarihinde yapılan ilk dönem sınavlarındaki 5 soruyu iptal istemiyle yargıya taşıması ve mahkeme kararının henüz açıklanmaması nedeniyle sonuçların da ilan edilemediği belirtiliyor.

MEB kaynakları, mahkeme kararlarının açıklanması için torba yasaya koyulan, 45 günlük sürenin çoktan dolduğunu hatırlattı. Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan sokağa çıkma yasakları nedeniyle de TEOG ortak sınavları iki kez ertelenmiş ve 7-8 Ocak’ta yapılabilmişti. İlçedeki 2 bin 530 öğrencinin sonuçları da bugün açıklanacak.

TEOG sonuçlarının bu hafta açıklanması bekleniyor

TEOG sonuçları yalnızca liselere girişte yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılmıyor, okullarda yapılan sınavlardan biri olarak da kabul ediliyor. İlk yarıyıl 22 Ocak’ta son bulacağından karnelerin hazırlanabilmesi için TEOG sonuçlarının açıklanması gerekiyor.

 


 

Eklenme Tarihi: 11:20 15-01-2016