NECATİ KOÇAK

ÇOCUĞU İÇİN ÖZEL OKUL DÜŞÜNENLERE İLANEN DUYRULUR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okula kayıt yaptırmayı düşünen velilere yönelik 10 maddelik "kriterler listesi" yayımladı. Velilerden, özel okul tercihlerini, bu 10 maddeyi dikkate alarak yapmaları isteniyor.

MEB, bu tarz açıklamaları pek yapmazdı. Bu açıklamaların altında, özel okullardaki "arz fazlalığı" var gibi görünüyor.

Şu anda ihtiyaçtan fazla özel okulun olduğu bir gerçek. Finansal yapısı sağlam olmayan, eğitim organizasyonunu ideal kurgulamayan okullar, planladığından az öğrenci kaydettiğinde -ne yazık ki- yıl içinde büyük sorunlar yaşayacak.

Bakanlık, yaşanabilecek sıkıntılara karşı velileri uyarmak istiyor. Özel okulların düzenleyici, denetleyici kurumu olan MEB; sektör temsilcilerinden, velilerden edindiği izlenimi, öngörüsünü aktarmış oluyor böylelikle.

Özel okullar MEB`in çözüm ortağı, yük alan paydaşı… Özel okulculuğun, eğitimimizde amiral gemiliği yapması, öncü bir kimlik üstlenmesi hem arzulanan hem de olması gereken bir durum.

Ancak son zamanlarda çok fazla okul yatırımı yapıldı. Sektörün manevi hazzından çok karlılığına odaklanan yatırımcılar sabırsızlandı. Bu acelecilik ve ihtiyaçtan fazla okulun açılması, bir darboğaza neden oldu.

Evet, özel okulculuk bu yıl ciddi bir elekten geçecek. Alt yapısı, geleneği sağlam; krizlerle baş etme gücü olan, popülizme kapılmayan, günübirlik düşünmeyen okullar bu krizden daha da güçlenerek çıkacak.

Popülizme teslim olan, kayıt sayısını artırmak uğruna anlayışından ödün veren, günü kurtarma telaşıyla hareket eden, ücret istikrarsızlığı olan okullar ise -ne yazık ki- çok zor bir yıl yaşayacak; belki de yılı tamamlayamayıp sektörden çekilecek.

Kimse arzu etmez ama eğitim kurumunun faaliyet yürütemez halde olması, finansal anlamda çıkmaza girmesi öğretmeninden öğrencisine birçok kişiyi büyük sıkıntılara sokar.

Bu açılardan bakıldığında zor bir zamandan geçildiği muhakkak. Bu zor zamanın, birçok kişi gibi, MEB de farkında…

Yapılan 10 maddelik açıklamaya bu açıdan yaklaşılmalı, bu kriterler bütün velilere kılavuzluk etmeli, herkes iyi araştırılmalı.

Sözün özü, bu yıl özel okul tercih edilirken yoğurt, üflenerek yenmeli. 

 

NECATİ KOÇAK

Eğitim Koordinatörü